ΜακΦάντεν και Κύμη ”βύθισαν” τον Άρη!

2017-12-16T19:21:34+00:00 2017-12-16T19:41:17+00:00.

16/Dec/17 19:21

Την τρίτη της νίκη στην φετινή Stoiximan.gr Basket League πανηγυρίζει η Κύμη, η οποία κέρδισε σχετικά εύκολα τον Άρη με 94-69, που για μία ακόμα φορά πραγματοποίησε κακή εμφάνιση. Απολαυστικός ο Θαντ ΜακΦάντεν.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα έδωσε η Κύμη, η οποία κατάφερε να γυρίσει γρήγορα το -10 της πρώτης περιόδου και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ακόμα μία απογοητευτική εμφάνιση για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, που πλέον φιγουράρει κάτω από την μέση της βαθμολογίας, με ρεκόρ 3-6!

Η εξέλιξη:

Ο Άρης ξεκίνησε ζεστά το ματς και έδειξε πως μπορεί να δώσει συνέχεια στην τρομερή εμφάνισή του πριν λίγες ημέρες στην Ζιελόνα Γκόρα. Προηγήθηκε με 11-21, όμως η ευβοιώτικη ομάδα γρήγορα επέστρεψε και μάλοιστα προσπέρασε και στο σκορ, με τους Σωτήρη Μανωλόπουλο και Θαντ ΜακΦάντεν να είναι εύστοιχοι κυρίως πίσω από τα 6,75μ.

Το ημίχρονο έκλεισε με το κολακευτικό 39-35 υπέρ των γηπεδούχων, όμως το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν εφιαλτικό για τους ”κίτρινους”.

Πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε

Η Κύμη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με μεγάλη ώθηση, στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Λενζέλ Σμιθ και με 31 πόντους στο σύνολο, ”άγγιξε” τους 20 πόντους σε διαφορά! Ο Άρης ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και η έλλειψη ξένων, σε συνδυασμό με την χαμηλή παραγωγικότητα των υφιστάμενων, ήταν καταδκαστικό στοιχείο.

Τα τελευταία λεπτά τελείωσαν με την ομάδα της Κύμης να διατηρεί χωρίς προβλήματα την μεγάλη διαφορά της και έτσι ”έπιασε” τον σημερινό της αντίπαλο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι νικητές τελείωσαν το ματς με 17/30 τρίποντα, επίδοση ιδιαίτερα εντυπωσιακή!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά ημιχρόνου ξαφνικά από τους 4 πήγε στους 19! Η περίοδος αυτή ήταν το χειρότερο σημείο του Άρη και είναι ο λόγος που οι γηπεδούχοι πήραν μία τεράστια διαφορά, την οποία και συντήρησαν μέχρι τέλους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Θαντ ΜακΦάντεν έχει δικαιώσει απόλυτα τον Γιάννη Καστρίτη. Πραγματοποίησε τρίτη εκπληκτική εμφάνιση σε ισάριθμα παιχνίδια με την φανέλα της Κύμης και δεν είναι τυχαίο ότι οι νίκες έφτασαν μαζί με την έλευσή του.

Σήμερα στην Χαλκίδα είχε… μόλις 29 πόντους με 4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 3/4 βολές! Αξιοι συμπαραστάτες οι Μανωλόπουλος με 18 και Σμιθ με 18.

Από την άλλη, οι 19 πόντοι του Γιάννη Αθηναίου δεν είχαν αντίκρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69.