Ολυμπιακός: Ξέσπασε από τα 6.75 και “κοιτάζει” ΤΣΣΚΑ!

2017-12-17T18:15:52+00:00 2017-12-17T19:10:25+00:00.

17/Dec/17 18:15

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ËÁÕÑÉÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

O Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την εικόνα του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης με το Λαύριο επικρατώντας με 91-62 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν τον αγώνα σε μία δυνατή προπόνηση ενόψει της “διαβολοβδομάδας” που ακολουθεί στην Ευρωλίγκα με τους Πρίντεζη (10π, 8ρ), ΜακΛίν (11π, 3ρ), Τόμπσον (11π, 5ρ) και Παπαπέτρου (14π, 4/4 τρίποντα) να ξεχωρίζουν.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν και εκτελούν συνολικά με 16 στα 28 εύστοχα τρίποντα λίγες ημέρες πριν το σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Το Λαύριο με τη σειρά του είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Τόνι Μέιερ (21π, 4/6 τρίποντα) και πλέον “κοιτάζει” το σαφώς πιο βατό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση με το Λαύριο να είναι ιδιαιτέρως άστοχο (1/10 δίποντα) ως αποτέλεσμα της πιεστικής άμυνας του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης με όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το 9-5 στο 5′ με τους “ερυθρόλευκους” να προστατεύουν άριστα το καλάθι τους και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο έχοντας ξεφύγει ήδη με +12 (19-7) χάρη σε κάρφωμα του Τόμπσον.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/14 σουτ και 5 λάθη σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα σε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα της φετινής σεζόν.

“Ξύπνησε” το Λαύριο, “πειραματισμοί” από Σφαιρόπουλο

H είσοδος των Κουζέλογλου και Λεγκίκα ωστόσο άλλαξε την εικόνα του Λαυρίου σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες και να βρει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο (22-17).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε ένα διαφορετικό σχήμα με τους Παπανικολάου και Παπαπέτρου στις θέσεις “2” και “3” το οποίο αρχικά δεν απέδωσε καρπούς αφού ο Βεργίνης εκμεταλλεύτηκε ακόμα ένα λάθος για το 29-25. Το τάιμ άουτ του Έλληνα τεχνικού ωστόσο “αφύπνισε” τους παίκτες του που κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και με διαδοχικά τρίποντα των Παπαπέτρου και Πρίντεζη ανέβασαν άμεσα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-25).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 35-26 με την ποιότητα του αγώνα να μην είναι ιδιαιτέρως υψηλή αφού ο Ολυμπιακός σούταρε με 13/33 (39%) την ώρα που το Λαύριο ήταν ακόμη πιο άστοχο (10/29, 34%).

ΜακΛίν και Πρίντεζης εναντίον Μέιερ

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί. Οι προσπάθειες των ΜακΛίν και Πρίντεζη διατήρησαν τους “ερυθρόλευκους” μπροστά (46-34) αλλά ο καταπληκτικός Μέιερ διαμόρφωσε το 48-40 με το τρίτο του τρίποντα μέσα σε λιγότερα από έξι αγωνιστικά λεπτά.

Οι δύο ομάδες έδωσαν επιτέλους πιο γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και αυτό ευνόησε τον Ολυμπιακό που ξέφυγε για πρώτη φορά με +15 (57-42) με τον ΜακΛίν να κερδίζει συνεχώς μάχες κοντά στο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι απέβαλλαν το όποιο άγχος μπορεί να υπήρχε αναφορικά με το τελικό αποτέλεσμα και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (60-43) πέρασε στο παρκέ τον Βασίλη Τολιόπουλο. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον κόσμο της ομάδας του Πειραιά που για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει από κοντά αγώνα της Stoiximan.gr Basket League.

Ξέσπασμα Παπαπέτρου

Στο τελευταίο κομμάτι οι άμυνες χαλάρωσαν, ο Μέιερ συνέχισε να “πυροβολεί” (68-53) αλλά η ενέργεια του Ιωάννη Παπαπέτρου έφερε ακόμα ένα κλέψιμο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 72-53 με περίπου 5 λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε σε 4/4 τρίποντα – 2/2 βολές και έγινε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 14 πόντους χωρίς να αστοχήσει μάλιστα σε καμία προσπάθεια.

Το παιχνίδι έμοιαζε πλέον με… ρολόι και ο Τόμπσον πήρε την σκυτάλη στην επίθεση για να διαμορφώσει το 79-57 πριν μοιράσει μία όμορφη πάσα στον Τολιόπουλο για το 82-58. Ο Σφαιρόπουλος είδε όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν και να επικρατούν τελικά τόσο άνετα όσο δείχνει το τελικό 91-62.

Πλέον Ολυμπιακός και Λαύριο στρέφουν την προσοχή τους στους αγώνες με ΤΣΣΚΑ και ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 35-26, 60-43, 91-62

Παίκτης-κλειδί: Ο ΤζαΜέλ ΜακΛίν διανύει περίοδο φόρμας και για ακόμα ένα παιχνίδι ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικάνος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους (5/7 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο ανεβάζοντας την απόδοση του στην καθοριστική τρίτη περίοδο.