Με Γκρίφιν και Μπρέι “άλωσε” την Πάτρα ο Κολοσσός!

2017-12-17T18:56:30+00:00 2017-12-17T18:59:17+00:00.

17/Dec/17 18:56

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠ- ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠMđϕԓϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ένα σπουδαίο διπλό σε μία δύσκολη και σκληρή έδρα, πήρε ο Κολοσσός Ρόδου με 80-76 απέναντι στον πολύ δυνατό Προμηθέα Πατρών!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αν εξαιρέσει κάποιος τα πρώτα λεπτά, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, είχε καλή αμυντική λειτουργία και βρίσκοντας τους πρωταγωνιστές στην επίθεση, “άλωσε” την Πάτρα κερδίζοντας την ομάδα, του Μάκη Γιατρά.

Πλέον ο Προμηθέας έπεσε στο 6-3, ενώ ο Κολοσσός ανέβασε το ρεκόρ του το 5-4.

Το παιχνίδι

Με την δύναμη του κόσμου του μπήκε στο παρκέ ο Προμηθέας και προηγήθηκε με double score (8-4 στο 4′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα (11-8 στο 4′), αλλά ο Κολοσσός στεκόταν καλύτερα πλέον στο ματς. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, με σερί 8-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 16-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-18.

Στην δεύτερη περίοδο στην Πάτρα, ο Κολοσσός συνέχισε να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ και να διατηρεί έστω και ένα μικρό προβάδισμα (26-25 στο 13′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με “όπλο” την άμυνα τους πήραν ξανά το προβάδισμα, με 30-28 (στο 16′). Οι Ροδίτες απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 12-4 (40-34 στο 18′) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 44-39!

Πραγματικός Κολοσσός στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Δ. Τόφαλος” ξεκίνησε με, τον Κολοσσό να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στο +9 (52-43 στο 23′). Με ένα σερί 9-4 ο Προμηθέας μπήκε ξανά στο παιχνίδι και μείωσε σε 56-52 (στο 27′), σε ένα σπουδαίο ντέρμπι. Τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-54 υπέρ του Κολοσσού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Ροδίτες ήταν το φαβορί για την νίκη, αφού η  διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (70-59 στο 33′). 5 λεπτά πριν το φινάλε ο Προμηθέας έχασε ευκαιρίες να μειώσει την διαφορά και ο Κολοσσός διατήρησε το +10 (72-62) που είχε. Στο 37ο λεπτό ο Μιλόσεβιτς προσπαθούσε μόνος του να γυρίσει το ματς και μείωσε με 7 συνεχόμενους πόντους σε 74-69.

1:18 πριν το τέλος ο Λίποβι με τρίποντο μείωσε 76-74 και έβαλε “φωτιά” στην υπόθεση νίκη. Ο Τζόουνς με 2/2 βολές έβαλε ξανά τον Προμηθέα μπροστά με 78-74 (στα 44′), ενώ και πάλι ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 78-76 μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Κολοσσός αστόχησε στην επόμενη επίθεση, όμως ο Γκίκας στην επίθεση της ισοφάρισης για τους Πατρινούς έκανε λάθος και ο Γκρίφιν “κλείδωσε” με κάρφωμα (80-76) το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπρέι για τον Κολοσσό ήταν εντυπωσιακός με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ και ο Γκρίφιν ήταν πολύ καλός με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο φινάλε της τρίτης περιόδου όπου ο Προμηθέας είχε επιστρέψει από το -9, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου απάντησε και ανέβασε πάλι τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, ενώ και στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με πάνω από 10 πόντους “κλειδώνοντας” την νίκη. Σημαντική στιγμή του αγώνα φυσική ήταν και το κλέψιμο που μετατράπηκε σε κάρφωμα στα 8 δευτερόλεπτα από τον Γκρίφιν.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80