2017-12-30T17:43:06+00:00 2017-12-30T17:56:50+00:00.

Giannis Askounis

30/Dec/17 17:43

BASKET LEAGUE / Eʠ- Ó ˁщӁӠցяӠ/ / (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ́ʑՄnjS / EUROKINISSI)

Τη μεγαλύτερη φετινή νίκη της όσον αφορά στη διαφορά πέτυχε η ΑΕΚ στο τέλος του 2017 διαλύοντας με 106-79 το Γυμναστικό Λάρισας-Φάρος.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα τελείωσε το ημερολογιακό έτος ανεβαίνοντας στο 6-4 στη Stoiximan.gr Basket League με την ευρεία νίκη της στην αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής. Στο 4-6 έπεσαν παράλληλα οι Θεσσαλοί, που παρατάχθηκαν με δέκα παίκτες, καθώς έμειναν έξω οι Κέβιν Ουέρ, Νταβιγιόν Ντρέιπερ και ο νεοαποκτηθείς Ρέτζι Κίλι.

Εξέλιξη Αγώνα
Η Ένωση ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του ματς, που έγινε στο ΟΑΚΑ. Η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους από το πρώτο 10άλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-20. Με 10-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ξέφυγαν με 58-32. Στο δεύτερο 20άλεπτο, η διαφορά έφθασε στους τριάντα πόντους, μία φορά στην τρίτη περίοδο και μία στην τέταρτη.

Παίκτης-Κλειδί
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάνι Χάρις, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 19 πόντους (7/9 δ., 0/2 τρ., 5/6 β.). Ο 28άχρονος Αμερικανός γκαρντ “έγραψε” επίσης επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα σε 23:31.

Τα επιτεύγματα των Μαυροειδή και Ξανθόπουλου
Ακολούθησε με 18 πόντους ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος ξεπέρασε τους 1.900 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Παράλληλα, ο Βασίλης Ξανθόπουλος (3 π., 4 ασ., 3 ρ., 18:47) συμπλήρωσε 359 συμμετοχές, επίδοση με την οποία προσπέρασε τον Γιώργο Μποσγανά και ανέβηκε στην 30η θέση της κατάταξης με τους παίκτες με τις περισσότερες συμμετοχές στο πρωτάθλημα από καταβολής Α’ Εθνικής! Επίσης ανέβηκε στην 5η θέση της λίστας των παικτών με τα περισσότερα κλεψίματα στη Stoiximan.gr Basket League αφήνοντας πίσω του τον Νίκο Μπουντούρη και συμπλήρωσε σερί 28 αγώνων με τουλάχιστον μία ασίστ.

Που κρίθηκε;
Δεν συνάντησε αντίσταση η ΑΕΚ από την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Το ελαφρυντικό για τους φιλοξενούμενους είναι πως παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες. Από την πλευρά του, ο “δικέφαλος” δημιούργησε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και προσέδωσε τυπικές διαστάσεις στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης.

Ρεκόρ καριέρας
Η ήττα ήταν “βαριά” για την ομάδα του, αλλά ο Πάρης Μαραγκός πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του. Τελείωσε το ματς με 29 πόντους (9/9 δ., 3/4 τρ., 2/2 β.)! Η επίδοση αποτελεί ατομικό του ρεκόρ. Μάλιστα χρειάστηκε μόλις 28:49.

Δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79.
Διαιτητές: Μάνος, Μπίκας, Τζήμα.