Κόροιβος για… φίλημα κόντρα στον Προμηθέα!

2017-12-30T19:28:30+00:00 2017-12-30T19:32:31+00:00.

30/Dec/17 19:28

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - БόLjŁӠ/ / (֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇Ӡ- ILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη νίκη “ανάσα” στην μάχη της σωτηρίας πήρε στην έδρα του ο Κόροιβος Αμαλιάδας απέναντι στον ποιοτικό Προμηθέα Πατρών με 78-71!

Μπορεί η ομάδα του Μάκη Γιατρά να ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, όμως οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου επέστρεψαν στον αγώνα τον έκαναν ντέρμπι, ενώ μετά με “ξέσπασμα” πήραν την νίκη χάρη στην τρομερή τους άμυνα.

Πλέον ο Κόροιβος έχει ρεκόρ 4-6, ενώ ο Προμηθέας “έπεσε” στο 6-4.

Το παιχνίδι

Πολύ μέτριο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες είχαν άγχος και εκνευρισμό στον τρόπο παιχνιδιού τους, με τον Προμηθέα να έχει ένα ελάχιστο προβάδισμα (6-5 στο 5′). Οι Πατρινοί κατάφερναν και διατηρούσαν την ελάχιστη διαφορά (13-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο στην Αμαλιάδα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν συγκεντρωμένοι και με μικρό σερί 6-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 5 πόντους (24-19 στο 13′), όμως ο Κόροιβος με σερί 8-0 προσπέρασε στο σκορ με 27-24 (στο 15′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους (31-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-31.

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό!

Το δεύτερο ημίχρονο του σημαντικού αγώνα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να δίνουν μία “μάχη” στο παρκέ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, παρά το προβάδισμα του Κοροίβου (39-37 στο 24′). Με ένα μικρό σερί 7-3 οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου, προηγήθηκαν με 6 πόντους για πρώτη φορά (46-40 στο 28′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 51-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ντέρμπι στην Αμαλιάδα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με πάθος και με γρήγορο σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 11 πόντους (59-48 στο 32′). 6 λεπτά πριν το φινάλε ο Κόροιβος ήταν “αγκαλιά” με την νίκη αφού είχε προβάδισμα 13 πόντων (66-53) και ο Προμηθέας βρισκόταν με την “πλάτη στον τοίχο”.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Πατρινοί είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 70-64 και προσπαθούσαν για την μεγάλη ανατροπή. 1:45 πριν το τέλος το σκορ ήταν 72-67 υπέρ του Κοροίβου που ήταν και το μεγάλο φαβορί για την νίκη, την οποία τελικά πήρε “δια πυρός και σιδήρου” με 78-71!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάρσον σε ένα ακόμα ματς ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Ντεκόσεϊ ήταν πολύ καλός με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ. Επίσης και ο Πόσλεϊ βοήθησε αρκετά με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Το σερί 10-0 του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και η εκπληκτική άμυνα των γηπεδούχων ήταν τα “κλειδιά” της νίκης των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31, 51-48, 78-71