Άνετος κι ωραίος ο made in… Greece Άρης

2017-12-30T19:23:00+00:00 2017-12-30T19:23:00+00:00.

Stelios Toromanidis

30/Dec/17 19:23

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2017 ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε με 82-63 των Τρικάλων στην έδρα του, έφτασε τις τέσσερις νίκες στην φετινή Stoiximan.gr Basket League και τις πέντε σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στους Θεσσαλούς στην Θεσσαλονίκη.

Κάπως έτσι ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη (4-6), την ώρα που η ομάδα του κόουτς Μέξα συνεχίζει χωρίς εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα και στην προτελευταία θέση με 2-8 ρεκόρ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με πέντε Έλληνες, το οποίο ομολογουμένως είναι σπάνιο φαινόμενο στα γήπεδα της Α1 εν έτη 2017, ενώ βροντερό παρών έδωσε ο κόσμος στις κερκίδες.

Διακύμανση Αγώνα

Ορεξάτος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης. Με πολύ καλή άμυνα, την μαχητικότητα του Μούρτου και στις δυο μεριές του παρκέ και τον επιθετικό οίστρο του Μποχωρίδη (7 π.) και του νεοφερμένου, Προύιτ (8 π.), οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 11 πόντους (24-13).

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +15 (35-20) στο 15′ από πόντους των Τσαϊρέλη και Μούρτου, όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας πρωταγωνιστές τους Τέγιτς και Θέιμς έτρεξαν σερί 9-2 για να μειώσουν σε 37-29 στο 17′. Παρόλα αυτά ο Τσαϊρέλης είχε πάρει… φόρα, έγινε ο πρώτος διψήφιος στο ματς, αποκόμισε το τρίτο φάουλ του Τέγιτς και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του κόουτς Γιαννάκη να προηγείται στο σκορ με το 44-34.

Ο Άρης συνέχισε και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς και με σερί 15-5 έφτασε στο +20 (59-39 στο 25′), έχοντας μπροστάρηδες επιθετικά τους Μποχωρίδη, Τσαϊρέλη και Βασιλόπουλο. Λίγο αργότερα έγινε και ο Προύιτ διψήφιος, με αποτέλεσμα την “εκτόξευση” της διαφοράς στους 25 πόντους (66-41) στο 28′. Με ένα γρήγορο 4-0 των Χατχηνικόλα και Σαλφτσάκη τα Τρίκαλα μείωσαν λίγο για το 66-45 του 30′.

Η τέταρτη περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να έχουν συνήθως διαφορές άνω των 20 πόντων, ενώ την πρώτη του συμμετοχή στην Stoiximan.gr Basket League πραγματοποίησε ο Καλαϊτζάκης που μπήκε στο παρκέ προς το φινάλε, καθώς ο Γιαννάκης του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί για λίγα λεπτά.

Παίκτης Κλειδί

Η πολυφωνία στην επίθεση χαρακτήρισε τον Άρη στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τέσσερις παίκτες να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Παρόλα αυτά ο πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, βάζοντας το λιθαράκι του σστην δεύτερη περίοδο, όταν τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά.

Σημείο Κλειδί:

Οι νικητές μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και ξέφυγαν από την αρχή στο σκορ. Με το πέρασμα του χρόνου η διαφορά αυξανόταν χάρη στην πολύ καλή άμυνα σε συνάρτηση με τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς.

Δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63.