Ολυμπιακός: Τρίποντο… ρεβεγιόν με Τόμπσον και αντίο με νίκη στο κακότυχο 2017!

2017-12-31T14:39:52+00:00 2017-12-31T14:47:37+00:00.

31/Dec/17 14:39

Μία καλή περίοδος ήταν αρκετή για τον ελλιπέστατο Ολυμπιακό ώστε να ξεφύγει από τον Πανιώνιο και να κλείσει το 2017 με μία άνετη νίκη (87-65), με τον Χόλις Τόμπσον να ντύνεται… Άη Βασίλης που φέρνει τα δώρα όχι μέσα από την καμινάδα αλλά έξω από τα 6.75 μέτρα!

Στο γιορτινό Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι … εννιά διαθέσιμοι “ερυθρόλευκοι” δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα μετά το χαλαρό και εκατέρωθεν θεαματικό πρώτο μέρος και έτσι ανέβηκαν ξανά στη δεύτερη θέση λέγοντας αντίο στο 2017 πίσω από τον αιώνιο αντίπαλο τους, Παναθηναϊκό.

Για ακόμα ένα παιχνίδι μετά το Λαύριο, ο Ολυμπιακός έδειξε την ικανότητα του στο τρίποντο χάρη κυρίως στον “καυτό” Τόμπσον και ακολούθως στον Ουίλτζερ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης λίγες ώρες πριν την ονομαστική του εορτή μοίραζε τις ασίστ σαν δωράκια στους συμπαίκτες του.

Για ένα ημίχρονο ο Πανιώνιος στάθηκε άξια, αλλά κατέρρευσε έπειτα από αυτό σε ένα παιχνίδι βέβαια που δεν υπολόγιζε έτσι κι αλλιώς για να σωθεί.

Εξέλιξη του αγώνα:

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού σε ένα πρώτο ημίχρονο χαλαρό και επιθετικό. Προηγήθηκε με 13-0 χάρη σε 2/2 τρίποντα του Κάιλ Ουίλτζερ και τέσσερις πόντους του Γιώργου Μπόγρη και οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτό το πρόωρο +13 (20-7 στο 6.30’’) παρότι ο Πανιώνιος έδειξε να αντιδράσει (14-7). Προϊόντος του χρόνου ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους στο γήπεδο και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους έδωσε ο Ολυμπιακός. Με κακές επιλογές μετά το 20-7, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις έξι πόντους σε 3.30’’ και μάλιστα έδωσαν στον Πανιώνιο έξι πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μειώσει ο Πανιώνιος σε 26-20 με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τον Τσούπκοβιτς και να μείνει κοντά στον Ολυμπιακό, φτάνοντας ως και τους 4-5 πόντους (28-24, 35-30 στο 15’).

Ο Σφαιρόπουλος επανέφερε τον Σπανούλη (όχι όμως τον Παπανικολάου και ο Ρόμπερτς ήταν νοκ άουτ), ο Χόλις Τόμπσον μπήκε «καυτός» από τον πάγκο (12π.), αλλά η διαφορά δεν άνοιξε με τον Κράβιτς να φτάνει τους 11π.! Με τον Δίπλαρο μάλιστα να πετυχαίνει τέσσερις σερί πόντους, οι “κυανέρυρθοι” ισοφάρισαν 41-41 στο 18′, κάτι που έμοιαζε μάλλον απίθανο έτσι όπως ξεκίνησε το παιχνίδι. Αν και ο Ολυμπιακός το παράκανε έξω από τα 6.75μ. (14-21 προσπάθειες αντίστοιχα σε δίποντα-τρίποντα στο ημίχρονο), δύο τρίποντα από τους Τόμπσον-Ουίλτζερ που μαζί είχαν 6/9 στο πρώτο μέρος – με 15+9 πόντους αντίστοιχα- του έδωσαν την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια μπροστά με 50-45.

ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ

Η εικόνα αυτή άλλαξε άρδην στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε δραστικά την άμυνα του και την κράτησε αλώβητη για πέντε ολόκληρα λεπτά! Το ρευστό 50-45 έγινε 59-45 στο 25′ πριν ο Νταλλό πετύχει το πρώτο καλάθι του Πανιωνίου στο δεύτερο μέρος, αλλά πλέον ο Ολυμπιακός είχε βρει τα συνηθισμένα του πατήματα με τον Βασίλη Σπανούλη να μοιράζει τη μία ασίστ πίσω από την άλλη (11 ασίστ σε 21′!).

Η διαφορά έφτασε μάλιστα στην υψηλότερη τιμή της μέσα σε μόλις επτά λεπτά, αφού ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 67-48 πάντα με πρώτο σκόρερ τον Χόλις Τόμπσον, τον Ουίλτζερ να ακολουθεί και τέσσερις παίκτες να μετράνε από επτά πόντους (Παπανικολάου, Στρέλνιεκς, ΜακΛιν, Μπόγρης) και εκεί έμεινε στο τέλος του δεκαλέπτου που έληξε με 70-51. Ήταν αυτό που θα λέγαμε ένα τυπικό, χαρακτηριστικό δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που από τους +20 πόντους που δέχτηκε σε κάθε μία από τις δύο πρώτες περιόδους, έπεσε στους έξι στην τρίτη!

Η τέταρτη περίοδος πέρασε εντελώς αδιάφορα, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους για να καταλήξει στο τελικό 87-65 με τις δύο ομάδες να φεύγουν χαρούμενες η κάθε μία για τους δικούς της λόγους.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Χόλις Τόμπσον έκανε μία επίδειξη των δυνατοτήτων του στην επίθεση και της ικανότητας που έχει στο μακρινό σουτ, βάζοντας το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο και μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Που κρίθηκε:

Δεν ξέρουμε αν θα μπορούσε ο Πανιώνιος να κοντράρει ως το τέλος τον Ολυμπιακό, ωστόσο είναι αλήθεια πως οι “ερυθρόλευκοι” χρειάστηκαν να δείξουν το πραγματικό τους DNA στην τρίτη περίοδο ώστε να αποσπαστούν και να μην αφήσουν … υπονοούμενα για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 26-20, 24-25, 20-6, 17-14

Διαιτητές: Παφίλης- Παγώνης- Καλογερόπουλος Λ.