Μεγάλη νίκη το Ρέθυμνο στην παράταση, σε “κρίση” τα Τρίκαλα

2018-01-06T17:46:39+00:00 2018-01-06T17:54:29+00:00.

Stelios Toromanidis

06/Jan/18 17:46

Την πέμπτη του νίκη στην φετινή Stoiximan.gr Badsket League και δεύτερη εκτός έδρας πήρε το Ρέθυμνο με 86-76 με αντίπαλο τα Τρίκαλα, έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι, το οποίο περιείχε παράταση, πολλές ανατροπές και την επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη στην δράση.

Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφ, την ώρα που τα Τρίκαλα υποχώρησαν στο 2-9 και δυο νίκες κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Διακύμανση Αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και ήταν ισόπαλες στο 5′ (11-11). Εν συνεχεία το Ρέθυμνο πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Γκούντγουιν και Γιαννόπουλο έτρεξαν 22-8 σερί σε 8′ για το προβάδισμα 14 πόντων (33-19) στο 13′.

Παρόλα αυτά τα Τρίκαλα με παιχνίδι στον αιφνιδιασμό, πόντους από δεύτερες επιθέσεις και την βοήθεια του κόσμου τους επέστρεψαν στο ματς, χάρη στο δικό τους 22-8 σερί μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Κύριοι δράστες της επανάκαμψης ήταν οι Λούντζης και Σαλφτσάκης, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 41-40 στου δρόμου τα μισά.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (45-41), όμως ο Μούντι (8 πόντοι) και Μόρισον (2 πόντοι) απάντησαν για την ομάδα του Βετούλα σε μια περίοδο πολύ κακή ποιοτικά και εκτελεστικά με το επιμέρους σκορ να είναι 11-10 υπέρ των Τρικάλων. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο επανακάμψας Σχορτσανίτης σημείωσε 4 πόντους με την ολοκλήρωση του 30′ και ισοφάρισε για το σύνολο του Μέξα (51-51).

Με Τζόουνς και Τέγιτς να παίρνουν μπρος επιθετικά, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με +5 (63-58) στο 35′. Μάλιστα με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (68-62) στο 37′. Το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε και με 4-0 σερί χάρη σε πόντους των Μούντι και Ντάνιελς μείωσαν σε 68-66 στα 85″ για το φινάλε. Ο “καυτός” Τζόουνς σκόραρε εκ νέου για το 70-66 (στα 66″), όμως ο Μούντι με ελεύθερες βολές και το καλάθι του Χριστοδούλου, ο οποίος έχασε την βολή για το γκολ φάουλ έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (70-70).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν παραπάνω δυνάμεις και με έναν εξαιρετικό Μούντι έφτασαν στην επικράτηση με 86-76.

Παίκτης Κλειδί

Δεν θέλει και πολύ συζήτηση για τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα. Με 28 πόντους, εκ των οποίων 10 στην παράταση και 9 ασίστ, ο Στέφαν Μούντι οδήγησε το Ρέθυμνο σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε αρκετούς κρίσιμους πόντους από την γραμμή των ελευθέρων βολών (11/13).

Σημείο Κλειδί

Όλα κρίθηκαν στην παράταση, όπου το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε πιο φρέσκο και με 16-6 επιμέρους σκορ καθάρισε το ματς. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τον αγώνα στην κανονική διάρκειά του, όταν και προηγήθηκαν με 70-66 στο 39′.

Δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70 κ.α., 86-76.