Με “όργια” ΜακΦάντεν πήρε την… ματσάρα στην παράταση η Κύμη!

2018-01-06T17:35:29+00:00 2018-01-06T17:39:31+00:00.

06/Jan/18 17:35

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - ʏˏӓϓ / / (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη νίκη με 93-89 πήρε εντός έδρας η Κύμη κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν!

Ο αγώνας ήταν από την αρχή ντέρμπι και με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη και αυτό φαινόταν στο παρκέ. Μάλιστα οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο έτοιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον η Κύμη έχει ρεκόρ 4-7, ενώ ο Κολοσσός “έπεσε” στο 5-6.

Το παιχνίδι

Πολύ ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες από το ξεκίνημα, με το σκορ να είναι ισόπαλο (7-7 στο 4′). Η Κύμη με “όπλο” την άμυνα της και σερί 9-4, προηγήθηκε με 16-11 (στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σερί του Κολοσσού 8-2 και δικό του προβάδισμα με 19-18!

Στην δεύτερη περίοδο στην Χαλκίδα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν εξαιρετικά και με συνολικό σερί 16-4, ανέβασαν την διαφορά στο +7 (27-20 στο 14′). Η διαφορά για τους Ροδίτες ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους (36-22 στο 17′), με την Κύμη να έχει χάσει πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-35 και σερί των γηπεδούχων 13-3!

Ματσάρα και… παράταση!

Το δεύτερο μέρος του ματς ξεκίνησε με, τον Κολοσσό να διατηρεί το προβάδισμα “ασφαλείας” (48-42 στο 24′), αλλά πλέον το παιχνίδι είχε ξεκάθαρα χαρακτήρα ντέρμπι. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με ένα ακόμα εντυπωσιακό σερί 11-4, πήραν ξανά “κεφάλι” στο σκορ με 53-52 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 60-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και κακές στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να είναι χαμηλό και ισόπαλο (64-64 στο 34′). 3/3 τρίποντα του ΜακΦάντεν άλλαξαν την ροή του αγώνα και έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στην Κύμη (73-66 στο 37′) με σερί 9-2!

Στα τελευταία 3 περίπου λεπτά του ματς, ο Κολοσσός μείωσε γρήγορα σε 73-70 (στο 38′) με μικρό σερί 4-0 και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό με τον Κάιζερ με συνεχόμενα καλάθια να κάνει το σκορ 77-74, αλλά ο Χάρις στα 17′ δευτερόλεπτα ισοφάρισε με τρίποντο σε 77-77 και το ματς πήγε στην παράταση.

Παράταση

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένα και περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, προηγήθηκε με 81-79. Όμως ο ΜακΦάντεν και πάλι έβαλε μπροστά στο σκορ την Κύμη με 83-82. Ο Αμερικάνος συνέχισε να οδηγεί την Κύμη και το σκορ ήταν πλέον 87-86 (1 πριν το τέλος). Ο Σμιθ μετά το χαμένο τρίποντο του Ουέαρ “κλείδωσε” την νίκη για τους γηπεδούχους με 2/2 βολέ (91-86)!

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΦάντεν ήταν ασταμάτητος με 42 πόντους έχοντας μάλιστα 8 τρίποντα (!), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οδηγώντας στην νίκη την Κύμη!

Που κρίθηκε: Στην ψυχραιμία της Κύμης στην παράταση και στα μεγάλα σουτ του ΜακΦάντεν στην παράταση, αλλά και στις εύστοχες βολές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-39, 60-59, 77-77, 93-89