Ασταμάτητο το Λαύριο, πέρασε από την Λάρισα και ”βλέπει” τριάδα!

2018-01-06T17:28:34+00:00 2018-01-06T17:38:43+00:00.

06/Jan/18 17:28

Συνεχίζει την τρελή του πορεία το Λαύριο. Αν και για 3 δεκάλεπτα είχαμε ντέρμπι απέναντι στον ΓΣΛ-Φάρο, τελικά η ομάδα-έκπληξη της φετινής Stoiximan.gr Basket League ”πέρασε” από την Λάρισε με

Μετά από το τελικό 80-87, το Λαύριο ανέβηκε στο 8-3, με τους ηττημένους να μένουν στο 4-7.

Η εξέλιξη: Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς περίμεναν και οι δύο μονομάχοι. Ντέρμπι δηλαδή, ανάμεσα σε δύο που θέλουν τη νίκη για να διατηρηθούν ψηλά οι γηπεδούχοι και ακόμα ψηλότερα οι φιλοξενούμενοι.

Σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, όπως και στο δεύτερο, Φάρος και Λαύριο έμεναν κοντά στο σκορ, κυρίως λόγω των επιθετικών επιδόσεων των Μπέιντερ και Παπαντωνίου για τους μεν και των Λαμπ και Μέιερ από την άλλη. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά με 4 τον Φάρο (43-39).

Ανάλογο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Με buzzer beater του Παπαντωνίου το σκορ πήγε στο 64-62 και όλα έδειχναν πως θα έχουμε πραγματική ”μάχη” στο τελευταίο μέρος.

Το Λαύριο όμως έδειξε τις πραγματικές δυνάμεις του και στο τελευταίο δεκάλεπτο μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο! Με επί μέρους 4-19 ξέφυγε στο σκορ, οι γηπεδούχοι έκανα προσπάθεια να επιστρέψουν, όμως τα χρονικά περιθώρια στένεψαν και το Λαύριο έφυγε με ένα πολύτιμο ”διπλό”.

Που κρίθηκε: Στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το Λαύριο ήταν πραγματικά εκπληκτικό στο τελευταίο μέρος και το ντέρμπι μετατράπηκε σε θρίαμβος!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μακένζι Μουρ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα!

Πολύ καλός και ο Ντορόν Λαμπ με 16 πόντους (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές). Επίσης είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 43-39, 64-62, 80-87.