Σε ένα δεκάλεπτο ο Κολοσσός “καθάρισε” τα Τρίκαλα!

2018-01-13T17:19:17+00:00 2018-01-13T17:29:44+00:00.

13/Jan/18 17:19

BASKET LEAGUE / ʏˏӓϓ - ԑɊK`/ / (֙ԏÑVɁ: ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ EUROKINISSI)

Μία ακόμα εντός έδρας νίκη πανηγύρισε, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Κολοσσός Ρόδου με 78-60 κόντρα στα Τρίκαλα, στο ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στον πάγκου τους!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στην δεύτερη περίοδο τους πήρε η… κάτω βόλτα, αφού εκεί έχασαν την “επαφή” τους με το σκορ. Από εκεί και πέρα η εικόνα του ματς ήταν μέτρια, αφού ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, με τους Ροδίτες να είναι σοβαροί.

Πλέον η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχει ρεκόρ 6-6, ενώ τα Τρίκαλα συνεχίζουν την… καθοδική τους πορεία και έχουν πλέον ρεκόρ 2-10!

Το παιχνίδι

Ο αγώνας ήταν κλειστός στο ξεκίνημα του, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγούνται με 8-6 (στο 5′). Τα Τρίκαλα παρουσίαζαν εξαιρετικό πρόσωπο, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα (12-10 στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-16 υπέρ του Κολοσσού.

“Ξέσπασε” ο Κολοσσός

Στην δεύτερη περίοδο στην Ρόδο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν δυνατά και χωρίς να δεχθούν πόντο για 4 λεπτά και με 3/3 τρίποντα, “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +13 (29-16 στο 14′). Το συνολικό σερί έφτασε στο 16-4 και η διαφορά για τους Ροδίτες ανέβηκε στους 14 πόντους (34-20 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-22.

Ανεπιτυχής προσπάθεια ανατροπής για Τρίκαλα

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τον Κολοσσό να παίρνει την μεγαλύτερη του διαφορά στο παιχνίδι της τάξεως των 17 πόντων (45-28 στο 23′) και να “αγγίζει” την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 45-32 (στο 26′), με μικρό σερί 4-0. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (50-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 54-39.

Δεν άλλαξε κάτι στο φινάλε

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί ως προς τον νικητή. Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν, οι γηπεδούχοι κρατούσαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (61-50 στο 23′). 4′ λεπτά περίπου πριν το τέλος, το σκορ ήταν 68-53 και ο Κολοσσός πλέον ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. Στο τέλος παρά την προσπάθεια (72-59) για μείωση των Τρικάλων, οι γηπεδούχοι νίκησαν άνετα με 78-60.

Παίκτης-κλειδί: Ο νεοφερμένος Ουέαρ ήταν από τους κορυφαίους των νικητών με 14 πόντους, μαζί με 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Τζόουνς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο δανεικός από την ΑΕΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης ο Μπρέι βοήθησε σε πολλούς τομείς με 8 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου το “κλείδωσε” στην δεύτερη περίοδο, όπου και είχε συνολικό επιμέρους σκορ 19-6, “εκτοξεύοντας” την διαφορά στο +15. Από κει και πέρα τα Τρίκαλα δεν “συνήλθαν” ποτέ και το ματς… τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60