3×3 ο “ασταμάτητος” ΠΑΟΚ, λύγισε και τον Πανιώνιο στην Πυλαία

2018-01-13T17:22:05+00:00 2018-01-13T17:28:12+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Jan/18 17:22

Έχει πάρει φόρα ο ΠΑΟΚ που έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του σε Stoiximan.gr Basket League και Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA, επικρατώντας άνετα με 92-74 του Πανιωνίου στην Πυλαία.

Οι Θεσσαλονικείς έπιασαν σπουδαία απόδοση από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, για να φτάσουν στο όγδοο ροζ φύλλο αγώνα σε 12 αναμετρήσεις και να μπουν γερά στην διεκδίκηση μιας εκ των τεσσάρων πρώτων θέσεων, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην τελευταία θέση με 1-11 ρεκόρ και λιγοστές ελπίδες παραμονής.

Διακύμανση Αγώνα

Ο αγώνας είχε εξαιρετικό τέμπο από την αρχή, με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την νωθρή άμυνα του ΠΑΟΚ και με πρωταγωνιστές τους Σακελλαρίου και Τσούπκοβιτς, σε συνάρτηση με τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, πήρε διαφορά εννιά πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (31-22).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν αρκετά αμυντικά, εκτελούσαν εξαιρετικά έξω από τα 6,75μ. (10/17 τρίποντα) και έχοντας μπροστάρηδες επιθετικά τους Χρυσικόπουλο, Κατσίβελη και Ζάρα έτρεξαν το εντυπωσιακό 36-15 επιμέρους σκορ για να κλείσΟυν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με +12 (58-46).

Με τρίποντο του Τσόχλα (25′), η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (68-52). Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας μέχρι τους εννιά πόντους με τρίποντο του Νταλό (70-61) στο 27′. Όμως η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν αποσυντονίστηκε, συνεχίζοντας σε γρήγορο ρυθμό για να ξαναπάει την διαφορά στους πρόποδες των 20 πόντων (82-63) στο 33′.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου άνετα να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά.

Παίκτης Κλειδί

Πολλοί οι διακριθέντες από πλευράς νικητών, με κορυφαίο όλων τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 21 πόντους (3/5 2ποντα, 4/4 3ποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 24’45” παραμονής του στο παρκέ.

Σημείο Κλειδί

Η γρήγορη ανάκαμψη του ΠΑΟΚ στην δεύτερη περίοδο και το εκπληκτικό 36-15 επιμέρους σκορ, το οποίο ουσιαστικά έκρινε τον νικητή, μιας και υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74.