Λαύριο: ”Πάρτι” με 101 πόντους απέναντι στον Προμηθέα και τρίτη θέση!

2018-01-13T19:15:27+00:00 2018-01-13T19:19:07+00:00.

13/Jan/18 19:15

Λαύριο και Προμηθέας Πατρών χάρισαν μία συναρπαστική αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 101-87 και να εδραιώνονται στην τρίτη θέση της Stoiximan.gr Basket League.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην θεωρία και οι δύο ομάδες φρόντισαν να το κάνουν πράξη. Μιλάμε για την τρίτη και τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας. Παρόλα αυτά, το Λαύριο επιβεβαίωσε την τρομερή του φετινή κατάσταση και πήρε τη νίκη με σκορ 101-87!

Έτσι, παρέμεινε ψηλά στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, παραμένοντας τρίτο με ρεκόρ 9-3! Από την άλλη, ο Προμηθέας ”έπεσε” στο 7-5 και δεν αποχωρίστηκε την πέμπτη θέση.

Η εξέλιξη: Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και φάνηκε από το πρώτο λεπτό, με το δεκάλεπτο να μοιάζει με τελευταίο και όχι με πρώτο μιας κρισιμής αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με όπλο τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (7) πήραν διαφορά 7 πόντων με το σκορ στο 18-25, που ήταν και δεκαλέπτου.

Ο Μακένζι Μουρ έδωσε επιθετική ώθηση στο Λαύριο, φτάντοντας ήδη τους 11, όμως η είσοδος του Μιλόσεβιτς, επανέφερε την διαφορά για την ομάδα της Πάτρας. Προς το τέλος της περιόδου, το Λαύριο φρόντισε να δείξει στον αντίπαλό του γιατί είναι ίσως η πιο ”καυτή” ομάδα του πρωταθλήματος και με τους Μουρ και Νίξον να είναι ασταμάτητοι (16-3 επί μέρους), έδωσαν το προβάδισμα με 5 (48-43) για το ημίχρονο.

Ντέρμπι με τα όλα του μέχρι τέλους

Όλα συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, οι άμυνες πήγαν… περίπατο και το ματς ήταν ένα συνεχές πάνω-κάτω, με γρήγορες επιθέσεις και πολύ ξύλο! Όποια και αν ήταν τα χαρακτηριστικά της αναμέτρησης, το Λαύριο κρατούσε το προβάδισμα και μάλιστα φρόντισε να πάει στα τελευταία 10 λεπτά στο +12!

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν μάλλον τυπική διαδικασία, αν και ο Προμηθέας δεν σταμάτησε να προσπαθεί για την ανατροπή. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 και με τον χρόνο να λιγοστεύει, οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το τελικό αποτέλεσμα, που δεν ήταν άλλο από νίκη του Λαυρίου με

Που κρίθηκε: Η διαφορά που πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την σταθερή επιθετικά επίδοσή του στο 4ο δεκάλεπτο, επέτρεψαν στο Λαύριο να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους, με τους Πατρινούς να μην μπορούν να πλησιάσουν σε κανένα σημείο του β’ μέρους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μακένζι Μουρ ήταν τρομερός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και θύμισε κάτι από τον χθεσινό… Ντράγκιτς! Ήταν απόλυτα εύστοχος και είχε ήδη 18 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα! Το τέλος του ματς τον βρήκε με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 25.44′!

Από κοντά και ο Ουίγκινς με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87.