Με 100άρα “σταμάτησε” το σερί του ΠΑΟΚ ο εκπληκτικός Φάρος ΓΣΛ

2018-01-20T17:32:15+00:00 2018-01-20T17:50:37+00:00.

Stelios Toromanidis

20/Jan/18 17:32

Με 100άρα επέστρεψε στις νίκες ο Φάρος ΓΣΛ έπειτα από τρεις συνεχόμενες αποτυχίες, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 101-89 του ΠΑΟΚ, διακόπτοντας σερί τεσσάρων συνεχών ροζ φύλλων αγώνα των Θεσσαλονικιών στο 200 ματς του κόουτς των γηπεδούχων, Θάνάση Σκουρτόπουλο στην Stoiximan.gr Bassket League.

Σε ένα ντέρμπι με τα “όλα του” οι Θεσσαλοί ουσιαστικά πήραν την νίκη με ένα φοβερό 18-2 σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να ανατρέψουν το 81-83 του 34′ στο 99-85 του 39′. Έτσι οι γηπεδούχοι μετρούν 5-8 ρεκόρ, “πιάνοντας τους Άρη και Κύμη στην ένατη θέση, την ώρα που ο ΠΑΟΚ παραμένει στην τέταρτη θέση με 8-5.

Διακύμανση Αγώνα

Δυναμικά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δυο ομάδες, καμιά από τις οποίες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στην πρώτη περίοδο. Ενδεικτικό του τρόπου που αγωνίστηκαν είναι οι 28 βολές εκατέρωθεν στα πρώτα δέκα λεπτά! Κάπως έτσι το σκορ ανέβηκε αρκετά, με τον Φάρο ΓΣΛ να προηγείται, έχοντας την ελάχιστη διαφορά (27-26) στο 10′. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν επιθετικά οι Μπάντερ και Σάφτενναρ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στους Χρυσικόπουλο και Κατσίβελη.

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με Θεσσαλούς και Θεσσαλονικείς να ανεβάζουν κατάτι τα ποσοστά τους στα σουτ εντός πεδιάς (50%-41%) και να σκοράρουν συνολικά 98 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! Υπήρξε επτά φορές εναλλαγή στο προβάδισμα και τρεις ισοπαλίες κατά την διάρκεια του δεκαλέπτου, ενώ με τρίποντο του Σάφτενααρ, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-49. Να σημειώσουμε πως ο Μουράτος αποχώρησε για λίγο από το ματς λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου λόγω αδιαθεσίας, όντας μάλιστα ο πρώτος σκόρερ του Φάρου ΓΣΛ (11 πόντοι), την ώρα που ο Χαραλαμπόπουλος (11 πόντοι) πρωταγωνίστησε από πλευράς φιλοξενούμενων.

Εκπληκτικά ξεκίνησαν οι Παπαντωνίου (Φάρος ΓΣΛ) και Τζόουνς (ΠΑΟΚ) την τρίτη περίοδο με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα για το 59-59 του 24′. Παρόλα αυτά καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το σύνολο του Παπαθεοδώρου να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο, όντας μπροστά με δυο πόντους (75-73). Αξίζει να σημειωθούν οι 57 ελεύθερες βολές και οι εννιά παίκτες με 3 ή και περισσότερα φάουλ στο 30′.

Ο “φουριόζος” στην τέταρτη περίοδο Γκος με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (83-81) στο 34′, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 18-2 σερί για την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+14) και το 99-85 του 39′. Οι Μουράτος, Σάφτενναρ και ο νεαρός Βαβάτσικος ήταν οι μπροστάρηδες στο συγκεκριμένο διάστημα που έκρινε το ματς.

Παίκτης Κλειδί

Συνολικά πέντε παίκτες του Φάρου ΓΣΛ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφια συγκομιδή σκοραρίσματος. Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο σέντερ, Ρόναλντ Σάφτενααρ, ο οποίος είχε σε 35’07” συμμετοχής 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, στην ίσως καλύτερη εμφάνιση του στο φετινό πρωτάθλημα.

Σημείο Κλειδί

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με το 18-2 σερί που έτρεξαν οι γηπεδούχοι για να μετατρέψουν το 83-81 του ΠΑΟΚ στο υπέρ τους προβάδισμα με 99-85.

Δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 75-73, 101-89.