Εκπληκτικός Κολοσσός με… σούπερ επίθεση “σκότωσε” τον Άρη!

2018-01-20T17:14:00+00:00 2018-01-20T17:18:07+00:00.

20/Jan/18 17:14

BASKET LEAGUE / QǓ - ʏˏӓϓ / / (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μία σπουδαία άνετη νίκη με 86-72, μέσα στο “Nick Galis Hall” κόντρα στον πολύ κακό και απόψε Άρη!

Το ματς κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ροδίτες πήραν προβάδισμα 14 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και δεν το απώλεσαν ποτέ, εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των γηπεδούχων.

Πλέον ο Κολοσσός έχει ρεκόρ 7-6 και διατηρείται ψηλά στην βαθμολογία, ενώ ο Άρης “έπεσε” στο 5-8.

Το παιχνίδι

Επιθετικό “show” του Κολοσσού

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 10-8 (στο 3′). Η άμυνα του Άρη ήταν κακή, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται με 19-15 (στο 7′). Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τους Ροδίτες στο +6 (27-21).

Δεν άλλαξε κάτι, “πάρτι” για Κολοσσό

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ με “όπλο” την άμυνα τους, κάτι που κατάφεραν (33-29 στο 14′). Οι φιλοξενούμενοι όμως, με ένα τρομερό σερί 9-0 ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 13 πόντους (42-29 στο 17′), με τον Άρη να είναι κακός αμυντικά. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό μπροστά με 48-34.

Εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Άρη, ο Κολοσσός

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά μία διψήφια διαφορά και μάλιστα για πρώτη φορά προηγήθηκαν και με 15 πόντους (57-42 στο 25′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 59-49 (στο 28′), με σερί 7-2 και η τρίτη περίοδος έληξε με 68-53.

Προσπάθησε για την ανατροπή ο Άρης, αλλά… Κολοσσός!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Κολοσσός μπήκε δυνατά και με γρήγορο 4-0 σερί “εκτόξευσε” την διαφορά στο +19 (72-53 στο 32′)! 6 λεπτά πριν το φινάλε ο Άρης με δικό του σερί 6-0 μείωσε στους 13 πόντους (72-59), αλλά ήταν απίθανο να επιστρέψει στο ματς. Το “κίτρινο” σερί μεγάλωσε στο 13-2 και η διαφορά μετά από ώρα μειώθηκε στους 8 πόντους (74-66 στο 37′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα (80-70 στο 32′) τους, “κόβοντας τα φτερά” του Άρη και έφυγαν με το διπλό από την Θεσσαλονίκη με 86-72!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπρέι ήταν ο καλύτερος των νικητών με 16 πόντους, 6 ασίστ κι 3 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση βρέθηκαν και οι Σχίζας (15π-5ριμπ) και Γκρίφιν (15π-4ασ). Ακόμα ο Τζόουνς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Χάρις με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ, έκαναν την διαφορά.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο όπου ο Άρης συνέχισε να είναι κακός στην άμυνα, δέχθηκε 21 πόντους και σκόραρε μόλις 13, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 14 για τον Κολοσσό και κάπου εκεί το ματς δεν είχε “γυρισμό” για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-48, 53-68, 72-86