Τρίκαλα: Δήλωσαν ”παρών”, κερδίζοντας εύκολα τον Κόροιβο

2018-01-20T19:21:11+00:00 2018-01-20T19:28:36+00:00.

20/Jan/18 19:21

Στο κρισιμότερο ίσως ματς της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, τα Τρίκαλα ”κατατρόπωσαν” τον Κόροιβο Αμαλιάδας και πήραν ανάσα, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Σε ένα σημαντικότατο, πάντα από βαθμολογικής άποψης ματς, τα Τρίκαλα κατάφεραν να επικρατήσουν του Κόροιβου με σκορ  71-59. Με αυτή τη νίκη, οι νικητές ανέβηκαν στο 3-10 και ”ξεκόλλησαν” από την τελευταία θέση, όχι όμως και από την ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη, ο Κόροιβος έμεινε στην 12η θέση με 4-9 και παραμένει σε επικίνδυνη τροχιά.

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε όπως ακριβώς περιμέναμε. Με κλειστό σκορ και ”μάχες” σώμα με σώμα. Όλα αυτά μέχρι το 60 λεπτό. Γιατί από εκεί και έπειτα, η ομάδα των Τρικάλων πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 20 πόντους. Όλα αυτά χάρη σε ένα σερί 21-0, το οποίο μετέτρεψε το 6-8 σε 27-8!

Η επίθεση του Κοροίβου ήταν παραπάνω από άστοχη (9/20 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 2/6 βολές σε 20′) και το ημίχρονο έκλεισε με +21 για τα Τρίκαλα!

Ημιτελής αντίδραση, τελείωσαν την δουλειά τα Τρίκαλα

Άπαντες περίμεναν αντίδραση των φιλοξενούμενων όμως αυτή δεν ήρθε ολοκληρώμενη. Η ομάδα του Καλαμπάκου μείωσε την διαφορά μέχρι και σε 12, όμως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-43.

Χωρίς άλλη καθυστέρηση, τα Τρίκαλα ”τελειώσαν” το ματς, διατηρώντας σταθερό ρυθμό στην επίθεση, με την δοαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 10. Το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό διαμορφώθηκε σε 71-59 και με αυτόν τον τρόπο οι νικητές πήραν ένα πολύ σημαντικό ματς.

Πού κρίθηκε: Το τρομερό 21-0 των Τρικάλων στο τέλος του πρώτου και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Κόροιβο κιαι ουσιαστικά έκρινε από νωρίς τον αγώνα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το τραγικό επιθετικά πρώτο ημίχρονο των φιλοξενούμενων, με μόλις 20 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκο Τέγιτς ήταν εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση και με βοήθησε στον μέγιστο βαθμό, προκειμένου η ομάδα του να φτάσει στην επικράτηση αυτή. Η στατιστική του το επιβεβαίωνει: 17 πόντοι (8/9 δίποντα, 1/3 βολές), 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 μπλοκς και ένα κλέψιμο σε 27:27 συμμετοχής!

Tα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59.