Εκκωφαντικό ”στοπ” της Κύμης στο Λαύριο!

2018-01-27T17:17:11+00:00 2018-01-27T17:22:45+00:00.

27/Jan/18 17:17

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ËÁÕÑÉÏ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ / EUROKINISSI)

Για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η Κύμη επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο και επικράτησε του Λαυρίου με σκορ 94-81. Τρομερό το δίδυμο ΜακΦάντεν-ΜακΓκι!

Σε ένα από τα σημαντικότερα, αλλά και πιο αμφίρροπα ματς της πρώτης αγωνιστικής για τον δεύτερο γύρο, η Κύμη φιλοξένησε το Λαύριο και η νίκη ήταν το ζητούμενο, για διαφορετικούς όμως λόγους.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να ξεφύγουν για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη και οι φιλοξενούμενοι, που τερμάτισαν τρίτοι με το πέρας του πρώτου γύρου, να συνεχίσουν τις… υψηλές πτήσεις.

Η ομάδα από την Εύβοια πήρε τους βαθμούς της νίκης και επιβεβαιώνει την ανοδική της πορεία, φτάνοντας το 6-8. Το Λαύριο παραμένει ψηλά, η δεύτερη συνεχόμενη όμως ήττα του, ίσως του κοστίσει την 3η θέση, αν νικήσει ο ΠΑΟΚ (8-4) στην Πάτρα τον τοπικό Προμηθέα.

Η εξέλιξη: Όπως ακριβώς αναμενόταν ξεκίνησε το ματς. Σε μία ”καυτή” έδρα, η Κύμη είχε από την αρχή τον πρώτο λόγο, όχι όμως και το μεγάλο προβάδισμα, που θα ήταν το κλειδί σε ένα θεωρητικά ”κλειστό” ματς.

Και έτσι ακριβώς έγινε. Η Κύμη ήταν μπροστά στο σκορ, όμως η ”αποκάλυψη” του φετινού πρωταθλήματος ακολουθούσε. Έτσι, η αναμέτρηση έριξε αυλαία ημιχρόνου με το σκορ στο 47-44, χαρακτηριστικό δείγμα των πρώτων 20 λεπτών.

Θρίαμβος της Κύμης, ”κόλλησε” το Λαύριο

Το δεύτερο μέρος φάνηκε να είναι μία άλλη υπόθεση. Η Κύμη είδε τους Θαντ Μακφάντεν και Γκάρι ΜακΓκι να ”ανεβαίνουν” και η πολυπόθητη διαφορά ήρθε. Σε αυτό συνετέλεσε και η κακή βραδιά του Μακένζι Μουρ, του ηγέτη του Λαυρίου. Αποτέλεσμα, η τρίτη περίοδος να κλείσει με +12 (70-58), την μεγαλύτερη διαφορά που είχαμε δει μέχρι εκείνο το σημείο.

Στην εξίσωση είχε μπει από νωρίς και ο Νίκος Μπάρλος, ο οποίος με την εμπειρία του και τα καθοριστικά ριμπάουντ του, έδωσε επιπλέον ώθηση στους γηπεδούχους. Οκέαφορ, Σμιθ και Μανωλόπουλος σκόραραν με μεγαλύτερη συχνότητα και από ένα ”κλειστό” ματς, τελικά είχαμε θρίαμβο της Κύμης!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ασταμάτητη στο τέλος, το Λαύριο δεν μπορούσε να αντιδράσει και το τέλος του 40λεπτου βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 94-81.

Πού κρίθηκε: Τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου είχαμε σχεδόν απόλυτη πρωταγωνίστρια την Κύμη. Η επίθεσή της βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές και με την έναρξη του τέταρτου, η αναμέτρηση της Χαλκίδας είχε θριαμβεύτρια τη Κύμη και ηττημένο κατά κράτος το Λαύριο.

Παίκτης-κλειδί: Οι νικητές είχαν πέντε ”διψήφιους” παίκτες, όμως για μία ακόμα φορά, την διαφορά έκανε ο Θαντ ΜακΦάντεν. Ο Αμερικανός έχει ανεβάσει επίπεδο την Κύμη και αυτό φαίνεται από την πορεία της, μετά την έλευσή του.

Απόψε, είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και ο Γκάρι ΜακΓκι, που ήταν πρώτος σκόρερ, με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81.