Μάγκας ο Προμηθέας νίκησε άνετα τον ΠΑΟΚ!

2018-01-27T19:28:01+00:00 2018-01-28T03:13:45+00:00.

27/Jan/18 19:28

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠ- Ёϊ / / (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Μία πολύ σπουδαία νίκη πήρε στην έδρα του ο Προμηθέας Πατρών, που επικράτησε με 81-68 του ΠΑΟΚ, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για μεγάλο χρονικό διάστημα!

Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους και ο ΠΑΟΚ παρά τις όποιες προσπάθειες ανατροπής έκανε, δεν κατάφερε να γυρίσει ολοκληρωτικά το παιχνίδι και ηττήθηκε.

Πλέον μετά την νίκη του Προμηθέα, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 22 βαθμούς, έχοντας ρεκόρ 8-6.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από την αρχή

Με περισσότερη ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τον άφησε να ξεφύγει στο σκορ (10-8 στο 4′), σε ένα ματς ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι με μικρό σερί 7-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 5 πόντους (17-12 στο 6′), ενώ Η διαφορά ανέβηκε και στο +8 (23-15 στο 7′) με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει 4/4 τρίποντα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-20.

“Ξέσπασε” και… ξέφυγε ο Προμηθέας!

Η δεύτερη περίοδος στην Πάτρα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να “τρέχουν” ένα σερί 12-5 και να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο σκορ (38-25 στο 14′). Η διαφορά του Προμηθέα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά (44-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος στο “Δημήτρης Τόφαλος” ολοκληρώθηκε με 48-33!

Δεν μπορούσε ο ΠΑΟΚ, εξαιρετικός Προμηθέας

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν με πολύ δυνατά με σκοπό να μειώσουν, κάτι που κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 6-0 (48-39 στο 23′). Με ένα ακόμα σερί (10-3) οι Πατρινοί έστειλαν ξανά, την διαφορά στους 15 πόντους (58-43 στο 27′) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω για πρώτη φορά με 16 (64-48).

Μεγάλη και άνετη νίκη για τους Πατρινούς!

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα στην Πάτρα, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά προηγήθηκαν με 17 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (67-50 στο 33′) και “άγγιξαν” την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν προς στιγμή να μειώσουν σε 67-57 (στο 34′), με ένα πολύ γρήγορο σερί 7-0. Η απάντηση ήρθε από τον Σαλούστρο όμως, ο οποίος ανέβασε ξανά την διαφορά στο +15 (72-57 στο 35′).

Στα τελευταία δύο λεπτά του ματς, ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 13 πόντους (75-62) και είχε “αγκαλιάσει” την νίκη. Τελικά στην Πάτρα θριάμβευσαν οι γηπεδούχοι με 81-68!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χολ ήταν και πάλι εξαιρετικός σημειώνοντας 22 πόντους και μοιράζοντας 2 ασίστ, ενώ και ο Μιλόσεβιτς έκανε την διαφορά με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Νίκος Γκίκας επίσης ήταν καλός με 13 πόντους και 5 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις 28 πόντους, δέχθηκε 38, έκανε πολλά λάθη και ο Προμηθέας προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους, κάτι που ουσιαστικά του χάρισε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 64-48, 81-68