Κόροιβος: Ιστορική νίκη σωτηρίας επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο!

2018-01-28T17:57:53+00:00 2018-01-28T18:41:48+00:00.

28/Jan/18 17:57

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Ματς ύψιστης βαθμολογικής σημασίας ανάμεσα σε Άρη και Κόροιβο Αμαλιάδας με τους φιλoξενούμενους να ”σοκάρουν” την ομάδα της Θεσσαλονίκης και με καλάθι 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, πήραν την πρώτη εκτός έδρας νίκη για φέτος!

Πολύ σημαντική η σημερινή αναμέτρηση, για την 14η ασγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο Άρης του 5-8 και ο Κόροιβος του 4-9 ήθελαν τους βαθμούς της νίκης, προκειμένου να ”ξεκολλήσουν” από την επικίνδυνη ζώνη, που έχει σχηματιστεί στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι νικητές και πήραν μεγάλη ανάσα, σε αντίθεση με τον Άρη, που έχει μπει σε μπελάδες.

Η εξέλιξη: Πολύ καλή αρχή για τον Άρη, με τον Δημήτρη Φλιώνη να είναι το σημείο αναφοράς στην επίθεση. Παρόλ αυτά ο Κόροιβος αποδείχθηκε μεγάλο εμπόδιο. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε τον έλεγχο του ματς, όχι όμως και το σημαντικό προβάδισμα. Αποτέλεσμα ήταν να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 39-37.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν άλλη υπόθεση. Με τον Μπράις Ντουβιέ να κάνει θραύση σε άμυνα και κυρίως σε επίθεση, ο Άρης έφτασε ακόμα και στο +11 (56-45), με τους φιλοξενούμενους να ”χαλάνε” την καλή τους παρουσία, στα πρώτα 20 λεπτά.

Πήρε διαφορά ο Άρης, το έκανε ”θρίλερ” ο Κόροιβος

Παρόλα αυτά, ο Κόροιβος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Άρης έκανε 4μιση λεπτά να σκοράρει και αυτό το διάστημα ο αντίπαλός του σκόραρε 9, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (56-54). Κάπου εκεί ανέλαβε ο Λευτέρης Μποχωρίδης και 5 προσωπικούς πόντους έδωσε την απαραίτητη ώθηση στο επιθετικό παιχνίδι του Άρη.

Το πρόβλημα στην επίθεση των ”κίτρινων” ήταν εμφανές και οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάρηδες τους Πόσλεϊ και Ντεκόζι, έφεραν το ματς στο 66-66, με 31” στο ρολόι. Ο Μπελ αστόχησε σε τρίποντο, ο Τζάχι Κάρσον πέτυχε τεράστιο καλάθι σε ωραίο ντράιβ, ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο, που θα έδινε τη νίκη, μια νίκη που πήγε τελικά στον Κόροιβο!

Πού κρίθηκε: Στο 66-66, ο Μπελ δεν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντνω. Ο Κάρσον κατέβασε τη μπάλα και έκανε το 66-68, με 2 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι. Ο Μποχωρίδης, μετά από επαναφορά, έκανε το τρίποντο, όμως βρήκε σίδερο και δεν μπόρεσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα για τον Άρη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κουέντον Ντικόζι ήταν ο πρώτος σκόρε για τους νικητές με 16 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά και ο Μάρκους Πόσλεϊ με 14 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ειδική μνεία όμως πρέπει να γίνει στον Τζάχι Κάρσον, που πέτυχε το καλάθι της νίκης, 2” πριν το τέλος! Είχε συνολικά 10 πόντους και 3 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68.