Παναθηναϊκός: Κυρίαρχος στα ντέρμπι και στο ΟΑΚΑ

2018-01-29T19:54:23+00:00 2018-01-29T23:10:31+00:00.

John Rammas

29/Jan/18 19:54

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τρίτη φορά φέτος τον Ολυμπιακό και δεύτερη στην Stoiximan.gr Basket League, με το 68-61 στο ΟΑΚΑ να σφραγίζει την πρωτιά για τους αήττητους “πράσινους” (14-0). Εμεινε από δυνάμεις στο τέλος ο Ολυμπιακός, που έχει παράπονα για τη διαιτησία.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίζει να… προελαύνει στο πρωτάθλημα και στα ντέρμπι απέναντι στους Πειραιώτες, κόντρα στους οποίους πέτυχε το 3Χ3 ως τώρα, μετά τις δύο νίκες στο ΣΕΦ και τρέχει πλέον σερί πέντε νικών από τα περσινά πλέι οφ!

Στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει τις κακές εντυπώσεις, πάλεψε με ηγέτη τον Σπανούλη, μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ρίβερς να… παίρνει φωτιά και με 16π. να οδηγεί την ομάδα του μαζί με Λεκαβίτσιους και κλειδί τον Μήτογλου στη νίκη και στο 14-0 στο πρωτάθλημα, που σφραγίζει θριαμβευτικά την πρωτιά στα πλέι οφ!

Η (κόκκινη) μέρα με την (πράσινη) νύχτα

Η συγκέντρωση έκανε τη διαφορά στην αρχή του ντέρμπι, με την καυτή ατμόσφαιρα πιο πολύ να αποπροσανατολίζει τους γηπεδούχους, παρά την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που γνώριζε τι θέλει και πώς να το βρει στο παρκέ.

Γρήγορη κυκλοφορία και αναζήτηση κάθε πιθανού μις-ματς, που οδήγησε σε γρήγορο 3-11 (5’) με τον Σπανούλη. Από την άλλη πλευρά, πλήρης απώλεια συγκέντρωσης και βιασύνη στην εκτέλεση. Χαρακτηριστικό είναι πως πέρασαν σχεδόν οκτώ λεπτά ως το πρώτο πράσινο καλάθι εντός πεδιάς (Σίνγκλετον για το 9-18, μετά από 0/8 σουτ)!

Κάπως έτσι το +11 των φιλοξενούμενων, που είχαν ισορροπία και ψυχραιμία, ήρθε φυσιολογικά (9-20), πριν το τιπ του Βουγιούκα (11-20, 10’) με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 2/12 σουτ και 4 λάθη ως τότε.

Ανάσα από Βουγιούκα-Λέκα, μικρό προβάδισμα Ολυμπιακού

Ο Καλάθης δεν έδινε λύση, ούτε ο Ρίβερς που είχε περιοριστεί εξαιρετικά από την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Πασκουάλ να βρίσκει λύση από τον πάγκο, με Βουγιούκα και Λεκαβίτσιους. Η μπάλα… ακούμπησε στον Ελληνα σέντερ, ο οποίος έφθειρε τους αντίπαλους ψηλούς (3 φάουλ για Μιλουτίνοφ, ΜακΛιν), με τον Λιθουανό να είναι ο μόνος που σκόραρε από το τρίποντο (δις) στο πρώτο μέρος (20-25, 14’)!

Οι Πειραιώτες πήραν πράγματα στην επίθεση αντίστοιχα μόνο από Ουίλτζερ και Τόμπσον (20-27), ωστόσο το τριφύλλι δεν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, αστοχώντας από τη γραμμή (4/8 βολές ως το 24-27, 17’).

Ετσι, με τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (30-32), με τις δύο ομάδες να τα σπάνε από το τρίποντο (2/11, 2/10 αντίστοιχα).

Αφύπνιση Ρίβερς

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η επιθετική αφύπνιση του Ρίβερς, ο οποίος άρχισε να οδηγεί τον Παναθηναϊκό (0 στην ανάπαυλα, 10π. ως το 30’) και του χάρισε το πρώτο προβάδισμα στο ντέρμπι, στο 22:20’’ (36-35), με τον Ολυμπιακό, παρά τα τέσσερα φάουλ που κουβαλούσαν από τις αρχές της περιόδου οι δύο ψηλοί (Μιλουτίνοφ, ΜακΛιν) να έχει λύσεις από Παπανικολάου, Μάντζαρη και Σπανούλη (45-46, 28’).

Ένα τρίποντο του Παππά και βολές του Λεκαβίτσιους οδήγησε τους γηπεδούχους με ισχνό πάνω χέρι ενόψει της τελικής ευθείας (50-48).

Ομηρικές μάχες και Μήτογλου

Με τον Ρίβερς να συνεχίζει, μαζί με τις σημαντικές λύσεις του Μήτογλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο δικό τους +8 (61-53, 33:30’’) με τις καλές επιθέσεις να βγαίνουν με το σταγονόμετρο εξαιτίας του… ξύλου που έπεφτε και στις δύο ρακέτες.

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να κάνει… παιδικά λάθη στην επίθεση μη βρίσκοντας πόντους και στην άλλη όχθη ο Λεκαβίτσιους, παίζοντας στο πλευρό του Καλάθη έκανε τη δική του ζημιά (65-56, 36’).

Η τελική αντεπίθεση του Ολυμπιακού, αλλά…

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν τα παράτησαν και με τον Πρίντεζη μείωσαν (65-60, 38’), ωστόσο ο Καλάθης απάντησε άμεσα κι έτσι ο Παναθηναϊκός σφράγισε τη νίκη του, που τον διατηρεί αήττητο στο πρωτάθλημα, μέσα σε αποθέωση!

Παίκτης-κλειδί

Το ξέσπασμα του Ρίβερς στο δεύτερο μέρος, με 16π. ήταν καθοριστικό ώστε ο Παναθηναϊκός να φτάσει σε άλλη μια νίκη σε ντέρμπι, με τον Λεκαβίτσιους να είναι εξαιρετικός όπως στο ΣΕΦ, ενώ και ο Μήτογλου πρόσφερε πολύ όσο αγωνίστηκε, μαζί με τον Βουγιούκα στο πρώτο ημίχρονο.

Πού κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει το καλό του ξεκίνημα με σημαντική διαφορά και ο Παναθηναϊκός ως την ανάπαυλα ήταν στο -2 (30-32), ενώ στην τέταρτη περίοδο, το εύθραυστο 50-48 άνοιξε υπέρ των γηπεδούχων από τους Ρίβερς, Μήτογλου και Λεκαβίτσιους (65-56, 36’), ώστε οι “πράσινοι” να αποκτήσουν… παράσταση νίκης.

Δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61
Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Παναγιώτου