Κολοσσός: Επέστρεψε στις νίκες και ”βύθισε” τον Πανιώνιο

2018-02-03T17:12:52+00:00 2018-02-03T17:14:50+00:00.

03/Feb/18 17:12

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Κολοσσός Ρόδου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανιώνιο και με το τελικό 72-60, επέστρεψε στις νίκες. Τελευταίος ο Πανιώνιος, μετά από 15 αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Basket League.

Ο Κολοσσός, μία εβδομάδα μετά την πανωλεθρία στο Ρέθυμνο, επέστρεψε στις νίκες. ”Θύμα” του ο Πανιώνιος στη Ρόδο, με σκορ  72-60. Οι νικητές ανέβηκαν στο 8-7, ενώ η ομάδα της Νέας Σμύρνης παραμένει ”κολλημένη” στη τελευταία θέση, με 3-12.

Η εξέλιξη: Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν και να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Προς το τέλος, ο Κολοσσός ξέφυγε με 7 πόντους, χάρη στο τρομερό ξεκίνημα του Τι Τζέι Μπρέι!

Με φόρα από την πρώτη περίοδο μπήκε στο δεύτερο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Με όπλο το τρίποντο, η διαφορά ”άγγιξε” ακόμα και τους 15 πόντους, όμως ο Πανιώνιος, με μπροστάτη τον Ζήση Ζαρικόπουλο, κατάφερε να την μαζέψει ακόμα και στους 4! Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 10 (50-40), με τον Μπρέι να είναι ασταμάτητος (17 πόντοι σε 15:47′ συμμετοχής)!

Ίδιο μοτίβο, ίδιος πρωταγωνιστής

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε κάπως διαφορετικά. Ο ρυθμός έπεσε αισθητα και από τις δύο ομάδες και αυτό δεν βοήθησε τον Πανιώνιο που κυνηγούσε το σκορ. Με μόλις 21 πόντους σύνολο σε 10 λεπτά (11-10), οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά ”έχασαν” μία ολόκληρη περίοδο και δεν έφτασαν στο ελάχιστο τον Κολοσσό.

Διαδικαστικού χαρακήρα ήταν τελικά η τέταρτη περίοδος. Και αυτό διότι η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν έκανε την υπέρβαση που χρειαζόταν και έτσι οι Ροδίτες πανηγύρισαν την 8η φετινή τους νίκη. Όσο για τον τελευταίο Πανιώνιο, ακόμα ψάχνει την εκτός έδρας νίκη, που θα κάνει την διαφορά.

Πού κρίθηκε: Η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά δεν καλύφθηκε ποτέ από τον Πανιώνιο, που βρέθηκε από την αρχή σε ρόλο κυνηγού και περιορίστηκε σε αυτόν μέχρι τέλους. Αν και έφτασε στο -6, 24” πριν τη λήξη, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Παίκτης-κλειδί: O Τι Τζέι Μπρέι ήταν τρομερό στο πρώτο μέρος και με 21 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Είχε επιπλέον 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Πολύ καλός και ο Ντάστιν Ουέαρ με 10 πόντους, όλους σχεδόν στο β΄μέρος και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62.