Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ με Άρη, “μηδέν” ο Μάνι Χάρις

2018-02-03T17:51:39+00:00 2018-02-03T18:17:18+00:00.

Giannis Askounis

03/Feb/18 17:51

BASKET LEAGUE / Eʠ- QǓ / / (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Στο 9-6 όσον αφορά στην πορεία της στη Stoiximan.gr Basket League ανέβηκε η ΑΕΚ ξεπερνώντας με 73-64 το εμπόδιο του Άρη.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Τα κατάφερε η Ένωση στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής εν τη απουσία του Ντούσαν Σάκοτα. Βρέθηκε στο -7 κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και διασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα, το έβδομο σε οκτώ εντός έδρας ματς της τρέχουσας σεζόν της Stoiximan.gr Basket League. Παράλληλα, οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 5-10 γνωρίζοντας την ήττα για 27η φορά σε σύνολο 32 εκτός έδρας αγώνων με την ΑΕΚ.

Εξέλιξη Αγώνα
Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αποκλειστικά με 2-0. Ακολούθως, το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 14-7. Στη δεύτερη περίοδο άλλαξαν τα δεδομένα του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με διαφορά ένδεκα πόντων “γράφοντας” 39-28 έπειτα από επιμέρους σκορ 24-6.

Το εντυπωσιακό ξέσπασμα αποδείχθηκε οριακά αρκετό για το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα. Άλλωστε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη δυνατή τιμή της, όταν βρέθηκαν πίσω με 48-47 στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε επιμέρους σκορ 16-5.

Δεν απώλεσαν το προβάδισμα, αλλά μέχρι τα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας οι γηπεδούχοι. Συγκεκριμένα, μετά το 63-59 πέτυχαν επιμέρους σκορ 10-2, με το οποίο “έγραψαν” +12 για δεύτερη και τελευταία φορά στον αγώνα.

Παίκτης-Κλειδί
Ο… πάγκος της ΑΕΚ. Οι πέντε βασικοί πέτυχαν συνολικά 26 πόντους, οι υπόλοιποι ήλθαν από τους αναπληρωματικούς του “δικέφαλου”. Ξεχώρισαν ο Βασίλης Καββαδάς και ο Δημήτρης Μαυροειδής με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Ένδεκα πόντους είχε ο Κέλσι Μπάρλοου, όλους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ 11 πρόσφερε και ο μοναδικός βασικός “διψήφιος”, Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

“Πεσμένοι” οι Χάρις και Μποχωρίδης
Από την πλευρά του, ο Μάνι Χάρις αρκέστηκε σε ένα άστοχο δίποντο και ένα άστοχο τρίποντο σε 11:42. Ούτε ο Ντελρόι Τζέιμς σκόραρε (0/1 δ., 0/2 τρ., 15:44). Από την άλλη, άστοχος αποδείχθηκε στο ΟΑΚΑ ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 2/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα.

Τρίποντο με… τίποτα
Σίγουρα προβλημάτισε η ΑΕΚ με την αγωνιστική παρουσία της. Ίσως το σημαντικότερο στατιστικό στοιχείο, που συνδυάστηκε με τη δύσκολη νίκη, ήταν τα 3/22 τρίποντα. Δεν τα πήγαν πολύ καλύτερα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν 0/10 στα μέσα της τρίτης περιόδου και τελείωσαν το παιχνίδι με 2/16!

Πού κρίθηκε:
Το παιχνίδι ήταν κακό. Πέρα από την απίστευτη αστοχία των δύο ομάδων από τα 6,75μ., συνολικά τα ποσοστά ευστοχίας ήταν πολύ χαμηλά, ενώ είδος… προς εξαφάνιση ήταν οι πετυχημένοι αιφνιδιασμοί κατά τη διάρκεια των 40 αγωνιστικών λεπτών. Εν τέλει, πάντως, η Ένωση αποδείχθηκε ανώτερη “καθαρίζοντας” το ματς χάρη στην ποιότητα των παικτών του 65άχρονου Σάκοτα.

Δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64.
Διαιτητές: Παναγιώτου, Κατραχούσας και Κωνσταντινόπουλος.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League.