ΜΑΤΣΑΡΑ και… “άλμα” παραμονής για Κόροιβο κόντρα στον τρομερό Μούντι!

2018-02-03T20:11:54+00:00 2018-02-03T20:17:47+00:00.

03/Feb/18 20:11

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - хȕ̍Ϡ/ / (֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇Ӡ- ILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη νίκη πήρε στην δεύτερη παράταση ο Κόροιβος Αμαλιάδας στην έδρα του με 102-97 κόντρα στο Ρέθυμνο!

Μπορεί ο Μούντι να ήταν ασταμάτητος με 44 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι στην δεύτερη παράταση και σε όλο το ματς ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια την νίκη.

Πλέον ο Κόροιβος έχει ρεκόρ 6-9, ενώ το Ρέθυμνο “έπεσε” στο 7-8.

Το παιχνίδι

Καλύτερος ο Κόροιβος, αλλά ντέρμπι

Καλύτερα ξεκίνησε ο Κόροιβος Αμαλιάδας το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 9-5 (στο 4′). Η διαφορά για τους γηπεδούχους αυξήθηκε στο +6 (15-9 στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-16.

Πιστοποιήθηκε η ανωτερότητα των γηπεδούχων!

Στην δεύτερη περίοδο στην Αμαλιάδα, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχιζαν να παίζουν καλύτερα και με τρίποντο του Κάρσον και σερί 9-2, αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (26-18 στο 14′) για πρώτη φορά. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε καθόλου, με το προβάδισμα να παραμένει στα ίδια χέρια (33-25 στο 17′) και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 39-32.

Ίδια εικόνα και… ίδιο προβάδισμα

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τον Κόροιβο να διατηρεί το προβάδισμα (46-40 στο 24′), όμως το Ρέθυμνο έπαιζε καλύτερα ειδικά στην επίθεση. Η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε το +9 (54-45 στο 27′), με τους γηπεδούχους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και η τρίτη περίοδος έληξε με 60-52.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι είχαν διψήφια διαφορά στα χέρια τους (66-56 στο 32′) και ήταν το φαβορί για την νίκη. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο μείωσε σε 67-63 (στο 34′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα το ματς “έκρυβε” εκπλήξεις, αφού ήταν ντέρμπι πλέον (69-69) και όλα… ανοιχτά για τον τελικό νικητή.

Ο Μούντι με “τρελό” τρίποντο 1:10 πριν το τέλος έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο με 72-71, όμως ο Πόσλεϊ έκανε το σκορ με λέι απ 73-72. Ο Σαχπατζίδης στα 35 δευτερόλεπτα “έκοψε” τον Γιαννόπουλο και το σκορ με 2/2 βολές έγινε 75-72 στα 30 δευτερόλεπτα. Ο Κόροιβος έκανε λάθος και ο Μούντι με 2/2 βολές έκανε το 75-74 στα 18 δευτερόλεπτα. Τελικά ο Πόσλεϊ με 1/2 βολές (στα 7′) έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 76-76.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και έκαναν πολλά λάθη, αλλά ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο σκορ με 79-76 (στο 3′). 2 λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” την νίκη είχαν προβάδισμα 4 πόντων (81-77). Στο τέλος ο Σκουλίδας έκανε το 83-80 με 2/2 βολές, όμως ο Μούντι μείωσε σε 83-82. Ο Σπυριδωνίδης κλείδωσε την νίκη για τους γηπεδούχους με τρίποντο στα 30 δευτερόλεπτα (86-82)! Ο Μούντι όμως και πάλι γύρισε το ματς και το έστειλε στην δεύτερη παράταση (86-86)!

Δεύτερη παράταση

Στην δεύτερη παράταση του αγώνα, ο Μούντι συνέχισε τα “όργια” του και έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο για πρώτη φορά με 5 πόντους (91-86). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 93-93 2:30 πριν το φινάλε με σερί 7-2.  Το ματς στο τελευταίο λεπτό ήταν ισόπαλο (95-95), όμως ο Ντάνιελ με λέι απ έκανε το 97-95. Ο Κάρσον στα 28 δευτερόλεπτα “σκότωσε” το Ρέθυμνο με τρίποντο (98-97) και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μούντι έπειτα από δικό του άστοχο σουτ, έδωσε την νίκη στον Κόροιβο με 102-97 !

Παίκτης-κλειδί:  Ο Κάρσον με 19 πόντους, 4 ασίστ και 2 τρίποντα ήταν εξαιρετικός και οδήγησε τον Κόροιβο στην νίκη.

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο τρίποντο του Κάρσον στην δεύτερη παράταση (98-97) και στο αντιαθλητικό φάουλ του ασταμάτητου Μούντι που έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76, 86-86, 102-97