ΑΕΚ: Στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” το Ρέθυμνο και “κοιτάζει” Ολυμπιακό!

2018-02-13T16:19:55+00:00 2018-02-13T16:32:13+00:00.

13/Feb/18 16:19

Ένα μεγάλο διπλό πήρε στην έδρα του Ρεθύμνου η ΑΕΚ με 95-90 και πλέον συγκεντρώνεται στον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Μπορεί στην συντριπτική πλειοψηφία του ματς οι παίκτες του Ρεθύμνου, να ήταν πολύ καλύτεροι στο παρκέ, όμως στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο που κρίθηκαν όλα η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Πλέον η “ένωση” έχει ρεκόρ 10-6, ενώ το Ρέθυμνο “έπεσε” στο 7-9.

Το παιχνίδι

“Ανύπαρκτη” η άμυνα της ΑΕΚ

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν ιδιαίτερα καλή άμυνα και το Ρέθυμνο να προηγείται με 9-8 (στο 4′). Με 2/2 τρίποντα από Μούντι και Γιαννόπουλο οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 5 πόντους (20-15 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 29-22.

Βελτιώθηκε η ΑΕΚ, καλύτερο το Ρέθυμνο!

Στην δεύτερη περίοδο στο Ρέθυμνο, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκαν δυνατά και με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ, μετά από πολλή ώρα με 30-29 (στο 13′), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους μικρό σερί (4-0) και πήραν ξανά “κεφάλι” στο σκορ (33-30 στο 14′). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα διατήρησαν το προβάδισμα τους (40-37 στο 17′) και το πρώτο ολοκληρώθηκε με 46-43.

Κρητικό προβάδισμα, αλλά… ντέρμπι

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μειώνει στον πόντο (51-50 στο 23′) και να παρουσιάζει μία πολύ καλή εικόνα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αύξησαν πάλι την υπέρ τους διαφορά στο +5 (58-53 στο 26′), ενώ η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (67-59 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 69-65.

“Καθάρισε” στο φινάλε η ΑΕΚ!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 12-5 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 77-74 και διέθεταν πλέον την ψυχολογία για να πάρουν το διπλό. 5 λεπτά πριν το φινάλε η “ένωση” ήταν το φαβορί για την νίκη, αφού είχε πλέον προβάδισμα 6 πόντων (82-76) και το Ρέθυμνο έμοιαζε “χαμένο” στο παρκέ.

Η διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι έφτασε και τους 10 πόντους  (88-78 στο 38′) και πλέον ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι μείωσε στο τελευταία λεπτό σε 88-82 έπειτα από σερί 6-0, όμως η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά στο προβάδισμα της και πήρε τελικά την νίκη με 95-90.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαυροειδής ήταν πολύ καλός πραγματοποιώντας double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ και ο Γκριν ήταν “διπλός” με 10 πόντους και 12 ασίστ. Ακόμα ο Χάρις ξανά έκανε την διαφορά για την ΑΕΚ με 23 πόντους, ενώ ο Πάντερ ήταν καλός στο ντεμπούτο του με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο και στο σερί 23-11 που “έτρεξε” η ΑΕΚ, το οποίο της επέτρεψε να “κλειδώσει” ένα πολύτιμο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95