“Έπνιξε” τον Πανιώνιο με… σούπερ άμυνα ο Προμηθέας!

2018-02-14T18:43:51+00:00 2018-02-14T18:48:07+00:00.

14/Feb/18 18:43

BASKET LEAGUE / БόLjŁӠ- Ёٍ͉ɏӠ/ / (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Μία ακόμα άνετη νίκη με 69-58 πήρε ο Προμηθέας στην Πάτρα, κόντρα στον Πανιώνιο για τον οποίο η υπόθεση “παραμονή” δυσκολεύει όσο προχωράει η σεζόν.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Πανιώνιο να αντιδράσει, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων οι οποίοι είχαν πρόβλημα στην επίθεση.

Να τονίσουμε πως, το στοιχείο που κρατάμε από το ματς του Προμηθέα με τον Πανιώνιο είναι το 1/21 τρίποντα του “ιστορικού” που κατά πολύ μεγάλο ποσοστό του κόστισε όχι την νίκη, αλλά σίγουρα την διεκδίκηση της μέχρι τέλους.

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 10-6, ενώ ο Πανιώνιος παραμένει τελευταίος με ρεκόρ 3-13.

Το παιχνίδι

Κυρίαρχος ο Προμηθέας

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Προμηθέας και προηγήθηκε από νωρίς με 9-4 (στο 5′). Η διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους (17-10 στο 7′), ενώ λίγο αργότερα οι Πατρινοί προηγήθηκαν με double score (20-10 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε τελικά με 23-16.

Ίδια εικόνα, “σούπερ” άμυνα για τους γηπεδούχους

Στην δεύτερη περίοδο στην Πάτρα, οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ και διατηρούσαν άνετα μία διαφορά 10 πόντων (30-20 στο 14′). Ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους (31-24 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-26.

Χαλαρά ο Προμηθέας, προσπαθεί για ανατροπή ο Πανιώνιος

Το δεύτερο ημίχρονο στο Δημήτρης Τόφαλος ξεκίνησε με, τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να ανεβάζουν την διαφορά στο +12 (42-30 στο 24′) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη, παρότι υπήρχε πολύ χρόνος για την ανατροπή. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να μειώσει αισθητά στο σκορ (45-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 51-40.

Προσπάθησε αλλά… “λύγισε” τελικά ο Πανιώνιος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (55-40 στο 33′) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε οριστικά, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί για την ανατροπή. 5 λεπτά πριν το φινάλε ο Δίπλαρος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 59-48 και έδωσε ελπίδες ανατροπής στον Πανιώνιο.

Στα τελευταία περίπου 3 λεπτά του παιχνιδιού, ο Προμηθέας κρατούσε το μεγάλο του προβάδισμα (63-50) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί ως προς τον νικητή του ματς. Το τελικό 69-58 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους νικητές, οι οποίοι συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαγέ έκανε την διαφορά για τους νικητές, πραγματοποιώντας double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Χολ με 13 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι, αλλά και στην περισσότερη ποιότητα και τις έξτρα λύσεις που έχει ο Προμηθέας κόντρα στον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58