Κολοσσός: Με απίθανο σερί και… Ουέαρ κέρδισε τον Κόροιβο!

2018-02-14T18:37:17+00:00 2018-02-14T18:53:53+00:00.

14/Feb/18 18:37

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Αν και για πάνω από ένα ημίχρονο έκανε τρομερό παιχνίδι, ο Κόροιβος Αμαλιάδας δέχθηκε ένα σερί 22-0 και έχασε μέσα σε λίγα λεπτά το παιχνίδι στη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό. Ρεσιτάλ από τον Ουέαρ!

Ο Κολοσσός υποδέχθηκε τον Κόροιβο και κατάφερε να πάρει τη νίκη, την 9η για εφέτος, σε αντίθεση με την ομάδα της Αμαλιάδας, που ηττήθηκε για 10η φορά, σε 16 αγώνες της Stoiximan.gr Basket League. Όλα αυτά με μία μπασκετική παράσταση από τους γηπεδούχους!

Η εξέλιξη: Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το ματς ο Κόροιβος. Η ομάδα της Αμαλιάδας ήταν κατιαγιστική κυρίως στην επίθεση και με μπροστάρηδες τους Τζαχί Κάρσον και Τράβις Κον έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (26-15).

Ανάλογο σκηνικό και στην συνέχεια. Ο Κόροιβος έδωσε συνέχεια στην τρομερή εκκίνησή του, όμως προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Ροδίτες ”μάζεψαν” τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 35-42.

Απίθανος Ουέαρ, απίθανο σερί!

Το ματς ήταν απολαυστικό στα 20 πρώτα λεπτά του και οι δύο ”μονομάχοι” φρόντισαν να το κάνουν ακόμα καλύτερο! Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 10 (45-55), όμως κάπου εκεί ανάλαβε την κατάσταση ο Ντάστιν Ουέαρ. Ο Αμερικανός, που βρίσκεται στη Ρόδο λιγότερο από 2 μήνες, έδειξε το αστείρευτο επιθετικό του ταλέντο και μετέτρεψε το 45-55 σε 65-55, μέσα σε 4 λεπτα!

Όλα αυτά, κατάφεραν να κρίνουν την έκβαση του αγώνα. Στα τελευταία 10 λεπτά, είχαμε αποκορύφωση της μεγάληε ανατροπής, με τον Κολοσσό να παίρνει και σημαντική διαφορά στο τέλος!

Πού κρίθηκε: Στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, εκεί όπου μέσα σε 4 αγωνιστικά λεπτά, το +10 του Κόροιβου έγινε +10 για τον Κολοσσό!!! Αυτό το σερί ήταν αρκετό για να αντιστρέψει πλήρως την κατάσταση!

Παίκτης κλειδί: Φυσικά, ο Ντάστιν Ουέαρ. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 25 πόντους ( 1/2 δίποντα,  7/10 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Απίθανη εμφάνιση με λίγα λόγια!

Πολύ καλός και ο Τι Τζέι Μπρέι, με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα! Από κοντά και ο Μάρβιν Τζόουνς, με νταμπλ νταμπλ μάλιστα (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71.