“Μαγικός” Αθηναίου, επιτέλους νίκη για τον Άρη

2018-02-14T18:49:18+00:00 2018-02-14T19:08:59+00:00.

Giannis Askounis

14/Feb/18 18:49

Έπειτα από εννέα συνεχόμενες ήττες, εκ των οποίων οι τέσσερις στη Stoiximan.gr Basket League, ο Άρης επιβλήθηκε του Λαυρίου με 80-69 στο “Nick Galis Hall”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησε το προβάδισμα για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του ελληνικού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μονάχα όταν μπήκαν μπροστά με 2-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Πάντως, οι “κίτρινοι” βρέθηκαν από το +17 στο +5, πριν εξασφαλίσουν την άνοδο στο 6-10. Στο 10-6 υποχώρησε το Λαύριο, που γνώρισε την ήττα για πέμπτη φορά σε οκτώ φετινά εκτός έδρας παιχνίδια και για πέμπτη σε έξι ματς με τους “κίτρινους”.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι Θεσσαλονικείς δημιούργησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο 10άλεπτο, όταν ξέφυγαν με 24-13. Στη δεύτερη περίοδο “έγραψαν” +17 χάρη σε 40-23, ενώ στο +17 βρέθηκαν και στην τρίτη. Ωστόσο δεν είχαν εξασφαλίσει ακόμα το θετικό αποτέλεσμα.

Με επιμέρους σκορ 13-1, το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη μείωσε σε 54-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 62-50 χάρη σε 8-1 στο ξεκίνημα του τελευταίου 10αλέπτου, ενώ σημείωσαν ξανά +12 χάρη σε 69-57, πριν από επιμέρους σκορ 8-1 του Λαυρίου, που μείωσε σε 70-65.

Στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, οι “κυανοκίτρινοι” δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, καθώς δεν βρήκαν επιθετικές λύσεις. Αντίθετα, ο Λευτέρης Μποχωρίδης βρήκε στόχο σε clutch τρίποντο, με το οποίο “έγραψε” το 74-65, ενώ ακολούθησε και τρίποντο του Γκάρι Μπελ για το 77-65, 1:54 πριν από το πέρας του ματς.

Παίκτης-Κλειδί
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 18 πόντους, εκ των οποίων μονάχα οι τρεις στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, ο Γιάννης Αθηναίου πρόσφερε τα μέγιστα τελειώνοντας το παιχνίδι με 12 πόντους (5/7 β., 2/4 δ., 1/4 τρ.) και ισάριθμες ασίστ, ενώ πρόλαβε να συγκεντρώσει και πέντε ριμπάουντ σε 28:43.

Πού κρίθηκε;
Ο Άρης έδειξε ό,τι ήθελε περισσότερο τη νίκη από το ξεκίνημα του αγώνα. Έδειξε διάθεση να “τρέξει” το γήπεδο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Οι Θεσσαλονικείς δημιούργησαν διαφορά με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και εν τέλει έβαλαν τα σουτ, που απαιτήθηκαν για να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-15, 47-34, 54-49, 80-69.
Διαιτητές: Μάνος, Ανδρικόπουλος και Τσούνας.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League.