ΑΕΚ: Με την… αύρα του Κυπέλλου νίκησε τον Κολοσσό!

2018-03-03T17:47:41+00:00 2018-03-03T17:52:11+00:00.

03/Mar/18 17:47

BASKET LEAGUE / Eʠ- ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου με 95-79, ευχαριστώντας με την απόδοση της τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο για να δει την ομάδα και το… Κύπελλο!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλή στην πρώτη περίοδο, όμως από εκεί και πέρα η άμυνα του Κολοσσού δεν ήταν καλή κάτι που η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και πήρε άνετα την νίκη.

Η Κυπελλούχος Ελλάδας πλέον έχει ρεκόρ 11-6 και ο Κολοσσός Ρόδου 9-8.

Το παιχνίδι

Με ένα “ξέσπασμα” η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, απλά η ΑΕΚ κατάφερε να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (8-7 στο 4′). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με μικρό σερί 6-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 13-11 (στο 7′), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους εντυπωσιακό σερί 11-3 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-16!

Διψήφια “κιτρινόμαυρη” διαφορά

Το δεύτερο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και οι αμυντικά να έχουν “χαλαρώσει” με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να διατηρεί το σημαντικό προβάδισμα της (31-24 στο 14′). Με ένα 5-0 σερί η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-24 στο 16′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ‘ένωση” στο +11 (44-33).

“Πάλευε” ο Κολοσσός

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα με ένα ακόμα μικρό σερί 6-2 ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +15 (50-35 στο 23′) και “αγκάλιασαν” από νωρίς την νίκη. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με ένα σερί 13-4 μείωσαν στους 6 πόντους (54-48 στο 26′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά ξανά στο +9 (62-53 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 65-56.

“Καθάρισε” τελικά εύκολα η ΑΕΚ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η “ένωση” ξεκίνησε με σερί 9-4 και προηγήθηκε με 14 πόντους (70-60 στο 33′) “κλειδώνοντας” την νίκη. Περίπου 5′ λεπτά πριν το φινάλε η ΑΕΚ ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +17 (69-52) και όλα είχαν τελειώσει ως προς τον νικητή της αναμέτρησης. Στο τελευταίο 3λεπτο το σκορ ήταν 87-72 και τελικά οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν με 95-79!

Παίκτης-κλειδί: Ο Βινς Χάντερ ήταν και πάλι πολύ καλός με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Σάκοτα πρόσθεσε 14 πόντους. Επίσης ο Ντελρόι Τζέιμς είχε 12 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Πάντερ 16 πόντους και 3 κλεψίματα.

Που κρίθηκε: Στην καλή επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά, όπου βρήκε ρυθμό και παρά το ανταγωνιστικό πρόσωπο του Κολοσσού, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας “καθάρισαν” την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79