ΠΑΟΚ: Με Κρουμπάλι-Μαργαρίτη, κέρδισε τα μαχητικά Τρίκαλα

2018-03-03T17:29:31+00:00 2018-03-03T17:49:33+00:00.

03/Mar/18 17:29

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÔÑÉÊÁËÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Στις νίκες στην φετινή Stoiximan.gr Basket League επέστρεψε ο ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κερδίζει δύσκολα τα Τρίκαλα με σκορ 58-54.

Η 17η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος ήταν θεωρητικά μία εύκολη υπόθεση για τον ΠΑΟΚ, που υποδέχθηκε τα τελευταία Τρίκαλα. Τελικά, η θεωρία δεν έγινε πράξη και ο ”Δικέφαλος” πανηγύρισε την 9η φετινή του νίκη με 58-54, όμως με καθόλου εύκολο τρόπο. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πάλεψε και εκμεταλλεύτηκε τη χαμηλή ποιότητα της αναμέτρησης, όμως ηττήθηκε και έμεινε ουραγός, με ρεκόρ 3-14.

Η εξέλιξη: Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι. Το σκορ έφτασε στο 7-4 γρήγορα, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-7.

Η διαφορά ξέφυγε γρήγορα στην δεύτερη περίοδο, φτάνοντας για αρκετά λεπτά και σε διψήφιες διαφορές. Με όπλο το τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 (33-28) και κάπως έτσι έπεσε η αυλαία του ημιχρόνου. Μελανό σημείο για τους γηπεδούχους το 1/13 από τα 6,75μ.

Το παιχνίδι ήταν χαμηλής ποιότητας στα πρώτα 20 λεπτά του και το ίδιο συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό, είδαν τον ΠΑΟΚ να μην σκοράρει από μακριά και έμειναν πολύ κοντά στο σκορ. Όμως με κάποιες προσωπικές ενέργειες του Ουσμάν Κρουμπάλι, η διαφορά ανέβηκε στο +9 και έβαλε σημαντικό εμπόδιο στους φιλοξενούμενους, εν όψει της τελετευταίας περιόδου.

Παρέμεινε ντέρμπι, παρέμεινε χαμηλό το σκορ

Χωρίς καθυστερήσεις, τα Τρίκαλα φρόντισαν να καλύψουν την διαφορά και να φτάσουν μία ανάσα από τους ”ασπρόμαυρους”. Ένα σερί 7-0 σε σχεδόν 1μιση λεπτό, έκαναν το ματς πραγματικό ντέρμπι. Μπροστάρης ο Ντι Τζέι Ρίτσαρντσον, που μετρά μόλις 6 ημέρες στην ομάδα του Τακιανού!

Με τον Κρουμπάλι και το νέο απόκτημα του Ηλίας Παπαθεοδώρου, Τέραν Πετεγουέι, να σκοράρουν, ο ΠΑΟΚ έμεινε μεν μπροστά, όμως δεν μπόρεσε με τίποτα να πάρει ”αέρα” που ουσιαστικά θα έδινε και τη νίκη. Ο Ξαβιέ Τέιμς ήταν ο πρώτος που ξεπέρασε τους 10 πόντους για την ομάδα του και κράτησε με προσωπικές ενέργειες τα Τρίκαλα στο ματς.

Τα πολλά λάθη και η συνεχής αστοχία έδωσαν το πλεονέκτημα στον ΠΑΟΚ, αυτός κράτησε το ισχνό προβάδισμα μέχρι τέλους, με τον Φιλ Γκος να γράφει το 58-54 με 2/2 βολές.

Πού κρίθηκε: Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα, τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν, λόγω πολλών λαθών και του ”φτωχού” ποσοστού από τα 6,75μ. και η νίκη πήγε στους γηπεδούχους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουσμάν Κρουμπάλι ήταν εξαιρετικός απόψε. Μέσα στην γενικότερη κακή εικόνα των νικητών, ο σέντερ τους ήταν καθοριστικός και με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, είναι ο πολυτιμότερος.

Από κοντά και ο επίσης εξαιρετικός Βαγγέλης Μαργαρίτης, που είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, όλσα σχεδόν όμως στο πρώτο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54.