Πανιώνιος: Με ηγέτη τον Μπράζελτον, κέρδισε τον Κόροιβο και ”ξεκόλλησε” από τον πάτο!

2018-03-03T19:19:35+00:00 2018-03-03T19:56:11+00:00.

03/Mar/18 19:19

Με έναν Τάιρον Μπράζελτον να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, ο Πανιώνιος πήρε σημαντική νίκη επί του Κόροιβου Αμαλιάδας (70-59) και ”ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Πανιώνιος έχει μία σειρά ”τελικών” μέχρι το τέλος της φετινής Stoiximan.gr Basket League, με στόχο να μάζεψει όσες περισσότερες νίκες μπορεί και να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Σήμερα, έκανε την αρχή και πήρε τη νίκη με 70-59 επί του Κοροίβου Αμαλιάδας και ”ξεκόλλησε” από τον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-13. Οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 6-11 και προς το παρόν κρατήθηκαν μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Οι δύο ομάδες δεν κρύφτηκαν και έπαιξαν από την αρχή το παιχνίδι τους. Οι γηπεδούχοι είδαν στα πρώτα λεπτά τους Ζήση Σαρικόπουλο και Τάιρον Μπράζελτον να είναι ”καυτοί” και να τους οδηγούν εκ του ασφαλούς στο πρώτο δεκάλεπτο!

Χαρακτηριστικό είναι ότι έπρεπε να περάσουν 12 σχεδόν αγωνιστικά λεπτά για να δούμε τρίτο παίκτη του Πανιώνιου να σκοράρει! Η επιθετική πολυφωνία, από την άλλη, βοήθησε τον Κόροιβο να βρει τις απαντήσεις και να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Τζαχί Κάρσον και ο νεοαποκτηθείς Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν οι μπροστάρηδες, σε ένα ματς που έδειχνε πως θα είναι ντέρμπι μέχρι τέλους. Σκορ ημιχρόνου 32-32.

Υπόθεση… Μπράζελτον το δεύτερο μέρος!

Καμία σχέση το τρίτο δεκάλεπτο. ο σχετικά καλός ρυθμός του πρώτου μέρους… πήγε περίπατο και οι δύο ομάδες ”κόλλησαν” στο σκορ! Για 3 λεπτά, το σκορ είχε μείνει στο 36-34, όμως ένα ξέσπασμα των ”κυανέρυθρων” έδωσε αέρα 11 πόντων! Ο Μπράζλετον ήταν σχεδόν ασταμάτητος και έδειξε να είναι ο κατάλληλος ηγέτης για την ομάδα. Στην εξίσωση μπήκε και ο Νίκος Δίπλαρος, μετρώντας 11 πόντους, όλους σχεδόν μετά το 20′!

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Κόροιβος ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 7-0, που τον έβαλε και πάλι στο ματς. Όμως, Μπράζελτον και Δίπλαρος ήταν σε παραπάνω από καλή κατάσταση και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Αμαλιάδας να ”ροκανίσει” και άλλο την διαφορά! Μάλιστα, όχι μόνο δεν κινδύνευσε η υπόθεση ”νίκη” για τον Πανιώνιο αλλά πήρε και μεγάλη διαφορά, εξασφαλίζοντας το θετικό αποτέλεσμα, που του δίνει νέες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Που κρίθηκε: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία περίεργη υπόθεση, το σκορ είχε ”κολλήσει” για 3 αγωνιστικά λεπτά, όμως οι νικητές βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν. Όταν ο κόροιβος αντέδρασε στο 31′, οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις, είχαν το πλεονέκτημα στα χέρια τους και δεν το άφησαν να πάει χαμένο.

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Τάιρον Μπράζελτον έκανε τα πάντα στο παρκέ και έδειξε ότι μπορεί να γίνει ο ηγέτης που χρειάζεται ο Πανιώνιος, στην τεράστια και δύσκολη προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία. 23 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, για τον Αμερικανό, που ”μετράει” μόνο 15 μέρες στην ομάδα! Όχι και άσχημα.

Από κοντά και ο Νίκος Δίπλαρος με σημαντικούς πόντους. Τελείωσε με 12, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα! Καλός και ο Σαρικόπουλος, με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, όλα σχεδόν όμως στο πρώτο μέρος. Παραλίγο νταμπλ νταμπλ για το Μπορίς Ντάλο, με 9 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59.