Ολυμπιακός: Με “οδηγό” την άμυνα και τα… τρίποντα νίκησε τον Άρη!

2018-03-05T18:47:57+00:00 2018-03-05T18:59:28+00:00.

05/Mar/18 18:47

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÑÇÓ / BASKET LEAGUE(ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη με 86-66 για την Stoiximan.gr Basket League, βγάζοντας αρκετή ενέργεια στο παρκέ, παρά την κούραση που υπήρχε από το νικηφόρο ντέρμπι του ΟΑΚΑ!

Μπορεί ο Γιάννης Σφαιρόπουλος να μην είχε στην διάθεση του τον Βασίλη Σπανούλη, όμως οι υπόλοιποι παίκτες έκαναν καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και ειδικά στα τρίποντα (13/27) και η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα, παρά την καλή εικόνα που είχε ο Άρης του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ  13-4 και διατηρείται δεύτερος πίσω από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Άρης “έπεσε” στο 6-11 και βρίσκεται 2 νίκες μακριά από την “επικίνδυνη ζώνη”.

Το παιχνίδι

Ορεξάτος στο ξεκίνημα στην άμυνα ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός και με τους Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ προηγήθηκε από νωρίς με 6-3 (στο 4′). Ο Άρης έπαιζε καλή άμυνα και κατάφερε να διατηρείται κοντά στο σκορ (12-10 στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +7 (21-14).

Διψήφια “ερυθρόλευκη” διαφορά χάρη στην άμυνα!

Στην δεύτερη περίοδο στο φαληρικό στάδιο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά και με μικρό 7-4 ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (28-18 στο 15′). Η διαφορά με καλάθι του Μάντζαρη δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ανέβηκε στους 15 πόντους (35-20) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +14 (40-26), χάρη σε ένα απίστευτο τρίποντο του Παπαπέτρου από το κέντρο του γηπέδου!

+20 για Ολυμπιακό, προσπάθεια επιστροφής για Άρη

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τον Ολυμπιακό να μην κατεβάσει “ταχύτητα” και το σκορ να γίνεται 49-32 (στο 14′) και τον Άρη να αντιμετωπίζει σοβαρό αμυντικό πρόβλημα. Με ένα ακόμα καλάθι του Κώστα Παπανικολάου για πρώτη φορά στο ματς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20 πόντους (55-35 στο 25′). Ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 55-43 με σερί 8-0 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με το “κόκκινο” +17 (63-46).

“Καθάρισε” εύκολα στο τέλος ο Ολυμπιακός

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, ο Παπαπέτρου έφτασε τους 15 πόντους με τρίποντο που σημείωσε (66-48 στο 33′) και διατήρησε την διαφορά σε “υψηλά” επίπεδα. Με ένα ακόμα “κόκκινο” τρίποντο, αυτή την φορά του Μάντζαρη 5 περίπου λεπτά πριν το τέλος, όλα τελείωσαν στο ματς με το σκορ στο 72-53.

Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε για πρώτη φορά και με +24 (80-56 στο 37′) και στο τέλος πανηγύρισε την νίκη με 86-66!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλός με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου απέδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Επίσης ο Μάντζαρης με 15 πόντους και 5 ασίστ και ο Πρίντεζης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ βοήθησαν τον Ολυμπιακό.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο που ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 12 πόντους και προηγήθηκε με +14, αλλά και στην επιθετική λειτουργία και στην διάθεση να καταθέσουν ενέργεια στο παρκέ οι “ερυθρόλευκοι” στο μεγαλύτερο σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66