Κυρίαρχος της Θεσσαλίας ο Φάρος ΓΣΛ, στο “καναβάτσο” τα Τρίκαλα

2018-03-10T17:30:28+00:00 2018-03-10T17:48:03+00:00.

Stelios Toromanidis

10/Mar/18 17:30

Νίκη παραμονής για τον Φάρο ΓΣΛ, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 74-65 των Τρικάλων φτάνοντας τις έξι νίκες στην Stoiximan.gr Basket League, με αποτέλεσμα να ξεφύγει δυο πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και παρά την προσπάθεια των Τρικάλων κατάφεραν να νικήσουν, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν ουραγοί με ρεκόρ 3-14.

Διακύμανση αγώνα

Τα Τρίκαλα με ένα πολύ καλό ξεκίνημα προηγήθηκαν 8 πόντους (16-8) στο 6′, ενώ εν συνεχεία διατήρησαν την διαφορά σε παρόμοια επίπεδα μέχρι το 9′, όπου ο Μόρις με δίποντο έκανε το 21-14 για τους γηπεδούχους.

Κάπου εκεί ο Φάρος ΓΣΛ αφυπνίστηκε και με μπροστάρη τον Σάφτενααρ έτρεξε σερί 26-7 στα επόμενα οκτώ λεπτά για να διαμορφωθεί το υπέρ του 40-28 του 17′. Μάλιστα με τρίποντο του Παπαμακάριου, η διαφορά έφτασε και το +13 (48-35) για τους φιλοξενούμενους στο 19′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 48-36.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστή τον Τάλτον μείωσαν σε 48-43 στο 21′. Παρόλα αυτά Λαρισσαίοι δεν πτοήθηκαν και με απόλυτη συγκέντρωση επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια τιμή για να την διατηρήσουν σε αυτά τα επίπεδα έως το 30′ (64-54) χάρη στους εκπληκτικούς Σάφτενααρ, Παπαντωνίου και Παπαμακάριο.

Για άλλη μια φορά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ τον Φάρο ΓΣΛ (64-60 στο 35′), αλλά οι φιλοξενούμενοι με 8-2 σερί ξέφυγαν εκ νέου (72-62) στο 39′ και ουσιαστικά εξασφάλισαν την νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου, ο σέντερ των Λαρισσαίων, Ρόναλντ Σάφτενααρ πραγματοποίησε εκπληκτικό αγώνα πετυχαίνοντας 19 πόντους, ενώ παράλληλα κατέβασε 9 “σκουπίδια” και μοίρασε 2 ασίστ για να οδηγήσει την ομάδα του στην επικράτηση.

Σημείο Κλειδί

Η ψυχραιμία του Φάρου ΓΣΛ όποτε οι γηπεδούχοι μείωναν στο σκορ και το υπέρ των νικητών 8-2 σερί προς το φινάλε του αγώνα ήταν τα σημεία που έκριναν το ματς, μαζί με την πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74.