“Απέδρασε” ο Προμηθέας από την Χαλκίδα!

2018-03-10T19:25:03+00:00 2018-03-10T19:35:58+00:00.

10/Mar/18 19:25

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - БόLjŁӠ(֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία ακόμα μεγάλη νίκη πέτυχε την φετινή σεζόν ο Προμηθέας Πατρών, “αλώνοντας” την έδρα της Κύμης με 73-68, σε ένα ματς που προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλοί μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα, αργότερα βρέθηκαν να κυνηγούν ακόμα και στο -20, όμως προσπάθησαν να επιστρέψουν. Τελικά, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πήραν ένα σημαντικό διπλό και συνεχίζουν να βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία.

Πλέον οι Πατρινοί έχουν ρεκόρ 11-7 και βρίσκονται στην 5η θέση της Stoiximan.gr Basket League, ενώ η Κύμη “έπεσε” στο 8-10.

Το παιχνίδι

Πήρε… αέρα από νωρίς ο Προμηθέας!

Καλύτερα ξεκίνησε η Κύμη και προηγήθηκε νωρίς με 7-2 (στο 2′), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πολύ γρήγορα σε 12-10 (στο 6′). Λίγο μετά οι Πατρινοί πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 17-12 (στο 8′) με συνολικό σερί 15-5 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-12 για το Προμηθέα!

Ανώτεροι και με διψήφια διαφορά οι φιλοξενούμενοι

Στην δεύτερη περίοδο στην Χαλκίδα, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη “έτρεξαν” ένα σερί 7-2 και μείωσαν σε 27-19 (στο 13′) δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Χολ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (34-23 στο 16′), παίζοντας καλύτερη άμυνα. Η διαφορά παρέμενε στο +11 (38-27 στο 18′) για τον Προμηθέα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-27.

Στο +20 με “σούπερ” άμυνα οι Πατρινοί!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τον Προμηθέα να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στο +18 (48-30 στο 23′) και να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ “αγγίζοντας” από νωρίς την νίκη. Ενώ με ένα ακόμα τρίποντο του Χολ το σκορ έγινε 53-33 (στο 25′)! Η Κύμη μείωσε σε 55-40 στο 27ο λεπτό με σερί 7-2 και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-45.

Επέστρεψε η Κύμη, αλλά έχασε δίκαια στο τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 63-49 (στο 33ο λεπτό) και έδωσαν ενδιαφέρον στην συνέχεια της αναμέτρησης. Μάλιστα με καλάθι του Οκερέαφορ η Κύμη μείωσε και στο -12 (66-54 στο 34′) με σερί 9-3. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, οι Πατρινοί είχαν ένα μεγάλο προβάδισμα νίκης (70-57), παρά τις προσπάθειες της Κύμης για την ανατροπή.

Στο 37ο λεπτό, ο Κάιζερ με 5 σερί πόντους και τάπα στον Γκίκα μείωσε 70-62 και πλέον είχαμε παιχνίδι μετά από ώρα. Και πάλι ο Καιζερ με λέι απ μείωσε 70-64 (στο 39′), όμως μία τεχνική ποινή στον Γιάννη Καστρίτη και ένα τρίποντο του Σαλόυστρου (73-64)”κλείδωσαν” το διπλό, τελικά με 73-68!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκίκας πραγματοποίησε μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση κάνοντας double double 11 πόντους και 10 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτες του τον Σαλούστρο με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον Χολ με 11 πόντους και 5 ασίστ. Ο Έλις επίσης είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Λίποβι 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Προμηθέα σε όλο το παιχνίδι και στην διψήφια διαφορά που απέκτησαν οι Πατρινοί από την πρώτη περίοδο η οποία όπως φάνηκε ήταν, “απαγορευτική” για ανατροπή από την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 27-42, 45-63, 68-73