Παναθηναϊκός: Ξύπνησε και σάρωσε τον Πανιώνιο

2018-03-11T17:38:45+00:00 2018-03-11T17:47:30+00:00.

11/Mar/18 17:38

Λίγες μέρες μετά τη συντριβή στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 12 λεπτά για να… ξυπνήσει και να πάρει μια εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ (97-53), για το 18-0 στην Stoiximan.gr Basket League, πριν το επόμενο ματς πρωταθλήματος με την Κύμη (13/3) και την κρίσιμη δοκιμασία με τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία (16/3).

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προερχόμενη από την κακή βραδιά και την ήττα απέναντι στη Ρεάλ, ήθελε να την ξεχάσει με μια άνετη νίκη εντός των τειχών, κάτι που κατάφερε εύκολα, έχοντας εκτός Λοτζέσκι, Τζέιμς, Πέιν (σ.σ. δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής) και Παππά (τραυματίας) απέναντι στους “κυανέρυθρους” που συνεχίζουν τη μάχη για την παραμονή (προτελευταίοι με ρεκόρ 4-14).

Ο Πανιώνιος των Σακελλαρίου (17π.) και Μπρέιζελτον (13π.), άντεξε ως το 12′ (25-25), αλλά από εκεί και πέρα οι “πράσινοι” με Όγκουστ (15π. 9ριμπ.), Ρίβερς (12π.), Ντένμον (12π.) και Καλάθη (11π., 6ασ.), ανέβασαν στροφές και υπερίσχυσαν, επιβεβαιώνοντας τη διαφορά δυναμικότητας, για να διατηρήσουν το αήττητο στο πρωτάθλημα (18-0), δύο 24ωρα πριν τη νέα αναμέτρηση για την Stoiximan.gr Basket League, με την Κύμη στο ΟΑΚΑ (13/3, 18:00) και φυσικά την κρίσιμη αναμέτρηση με τη Μάλαγα στην Ισπανία (16/3, 22:00).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Πανιώνιος άντεξε όσο είχε όρεξη και… σύνδεση με το διχτάκι ο Μπρέιζελτον. Οι Νεοσμυρνιώτες με τον Αμερικανό σκόρερ να έχει 9 πόντους στην πρώτη περίοδο κι ένα buzzer beater τρίποντο είχε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του (22-21), η οποία μάλιστα προηγήθηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου (22-23, 11′).

Οι γηπεδούχοι από την άλλη, με τον Σίνγκλετον να μην δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος, βρήκε ισορροπία αρχικά με τον Βουγιούκα στο “5” και πολύ περισσότερο όταν μπήκε ο Ρίβερς, αφού το 25-25 (12′) έγινε μέσα σε ένα πεντάλεπτο 37-25 με 12-0.

Ο Παναθηναϊκός εξώθησε σε λάθη τους φιλοξενούμενους, τα οποία μετέτρεπαν σε καλάθια στο τρανζίσιον, εξ ου και το 47-28 της ανάπαυλας, με επιμέρους 22-3 σε οκτώ λεπτά, 13-0 από λάθη αντιπάλου και 10-3 πόντοι από αιφνιδιασμό.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο πολύ… προπόνηση, με τους “πράσινους”, αφού πέρασαν μια μικρή λαχτάρα με τους πόνους του Ντένμον στον ώμο, να έχουν ήδη το μυαλό τους στη Μάλαγα, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από το +30 (67-46, 30′).

Στο τελευταίο 15λεπτο είχε την ευκαιρία του και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, συμβάλλοντας κι αυτός στην άνοδο της διαφοράς (90-50, 37′), με όλους τους γηπεδούχους να σκοράρουν, ως το τελικό 97-53.

Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να έχει κάποιον εκ των παικτών του σε… σούπερ μέρα για να επικρατήσει, με Ντένμον, Όγκουστ, Καλάθη και Ρίβερς να είναι διψήφιοι και να ξεχωρίζουν για την ομάδα του Πασκουάλ.

Που κρίθηκε

Ο Πανιώνιος άντεξε κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, αλλά μετά το 25-25 (12′) ο Παναθηναϊκός… εξαφανίστηκε, με επιμέρους 22-3, ως το 47-28 του ημιχρόνου, με το οποίο έβαλε βάσεις για μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Καρδάρης, Ζαχάρης