Ασταμάτητο το Λαύριο, κέρδισε και τον Κόροιβο με ”καυτό” Μουρ!

2018-03-17T17:22:19+00:00 2018-03-17T17:25:53+00:00.

17/Mar/18 17:22

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÊÏÑÏÉÂÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Το Λαύριο συνεχίζει την ”τρελή” του πορεία, νικώντας αυτή την φορά τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 80-69, για την 19η αγωνιστική της Stoximan.gr Basket League. Ασταμάτητος ο Μακένζι Μουρ!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είναι η απόλυτη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, παίζοντας παράλληλα και ποιοτικό μπάσκετ. Η αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική ήταν απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, που ήθελε το ”διπλό”, προκειμένου να ξεφύγει για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Στο τέλος όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην 13η φετινή νίκη τους, με τους ηττημένους να ”πέφτουν” στο 6-13.

Η εξέλιξη: Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το ματς και επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του. Οι ξένοι της ομάδας βγήκαν από νωρίς μπροστά, με τους Αντουέιν Ουίγκινς, Ντορόν Λαμπ και φυσικά τον Μακένζι Μουρ να βάζουν μπροστά την ομάδα τους, με το τέλος της περιόδου (24-17).

Ένα 7-0 των γηπεδούχων έστειλε την διαφορά σε διψήφιες διαφορές, την ώρα που ο Κόροιβος δεν είχε σκοράρει για σχεδόν 5 αγωνιστικά λεπτά! Ο υπόλοιπος χρόνος κύλησε με την ομάδα της Αμαλιάδας να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, φτάνοντας δύο φορές στο -7, όμως το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 41-32! Ο Κουέντον Ντεκόζι του Κόροιβου ήταν απολαυστικός, έχοντας τους 15 από τους 21 πόντους της ομάδας του, στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως δεν σκόραρε στα τελευταία λεπτά.

Ο Μουρ ”απογείωσε” το Λαύριο

Το τρίτο δεκάλεπτο έμελε να είναι και το καθοριστικό για τη εξέλιξη του αγώνα. Αν και ο Κόροιβος έφτασε στο -6, Μακένζι Μουρ, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ”εκτόξευσε” την διαφορά στους 15! Το Λαύριο έγινε πιο γρήγορο και έκανε το παιχνίδι που μας έχει μάθει καθ΄όλη την χρονιά. Κάπως έτσι και με μόλις 4/5 τρίποντα, οι γηπεδούχοι ήταν κοντά σε μία ακόμα νίκη.

Επειδή όλα γίνονται στο μπάσκετ, οι παίκτες του Σερέλη δεν χαλάρωσαν, αντίθετα έπαιξαν σαν να είναι η αρχή και όχι το τέλος του ματς και βρέθηκαν στο +20! Τελικά, η διαφορά ”έπεσε” και το τελικό σκορ ήταν 80-69.

Πού κρίθηκε: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που όρισε την μοίρα του αγώνα. Το Λαύριο ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια, όμως μετά το 25′, φρόντισε να πάρει μία μεγάλη διαφορά, που του χάρισε στο τέλος την 13η νίκη της σεζόν.

Παίκτης-κλειδί: Μαγικός, για μία ακόμα φορά, ο Μακένζι Μουρ. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε 24:41′. Εξαιρετικός και ο Ντορόν Λαμπ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά και ο Αντουέιν Ουίγκινς με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.