Πανιώνιος από τα… παλιά “σκότωσε” την ΑΕΚ!

2018-03-18T17:52:34+00:00 2018-03-18T20:08:59+00:00.

18/Mar/18 17:52

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Μία τεράστια νίκη με 71-69 πήρε ο Πανιώνιος κόντρα στην ΑΕΚ, παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση την νίκη… “καθάρισε” ο Μπράζελτον!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του ματς έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και με 14 πόντους προς το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ κατάφεραν να αντισταθούν στην προσπάθεια ανατροπής του σκορ από την ΑΕΚ, με τα… σπουδαία καλάθια του Μπράζελτον.

Πλέον ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 5-14 και “παλεύει” με αξιώσεις για την παραμονή του, αν και βρίσκεται ακόμα στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ έχασε σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της τρίτης θέσης, έχοντας πια 12 νίκες και 7 ήττες.

Το παιχνίδι

“Μάχη” από το ξεκίνημα

Πολύ καλά στην άμυνα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με τις επιθέσεις τους να περνούν σε δεύτερη μοίρα και το σκορ να είναι ισόπαλο (4-4 στο 4′). Με σερί 7-2 και τον Πανιώνιο να έχει φτάσει ήδη τα 4 λάθη, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 11-6 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 17-15.

Καλύτερος ο Πανιώνιος με εκπληκτική άμυνα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο Κλειστό της “Αρτάκης”, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν πολύ δυνατά και “χτυπώντας” στο transition με σερί 9-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 24-19 (στο 13′). Με τους Κράβιτς-Κάμινγκς να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση και την άμυνα του Πανιωνίου, να έχει επιτρέψει στην ΑΕΚ να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 6 λεπτά, το σκορ έγινε 28-19! Το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε με 33-24.

“Πληγώθηκε” από την άμυνα η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, την ΑΕΚ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, όμως ο Πανιώνιος με συνεχόμενα drive στην “κιτρινόμαυρη” ρακέτα, διατήρησε την υπέρ του διαφορά στο +9 (39-30 στο 23′). Με βολές του Κράβιτς το σκορ έγινε 43-35 (στο 26′), με τους γηπεδούχους να επιτίθενται αποκλειστικά από το “ζωγραφιστό”. 2′ λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, 2/2 τρίποντα από Μπράζελτον-Σακελλαρίου έκαναν το σκορ 53-49 και το δεκάλεπτο έληξε με 53-43.

“Καθάρισε” στο τέλος ο Μπράζελτον!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, ο Πάντερ μπήκε… “ζεστός” και με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 54-49 (στο 32′), όμως ο Μπράζελτον με σουτ απάντησε για το 56-49 (στο 33′). 6′ περίπου λεπτά πριν το φινάλε, ο Χάρις με 2/2 βολές έκανε το σκορ 56-53 και έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Με τρίποντο του Νταλό ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 61-55, όμως ο Τζέιμς απάντησε με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 61-58 (στο 36′).

Στα τελευταία 2′ λεπτά της αναμέτρησης, ο Γκριν αστόχησε σε σουτ και ο Μπράζελτον έκανε το 63-58, δίνοντας αέρα νίκης στον Πανιώνιο. Ο Μαυροειδής μείωσε σε 63-60, όμως και πάλι ο Μπράζελτον με 2/2 1′ λεπτό πριν το τέλος έκανε το σκορ 69-60! Τελικά ο Πανιώνιος μετά “κόπων και βασάνων” πήρε την σπουδαία νίκη με 71-69.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράζελτον με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκανε επιθετικά την διαφορά, ενώ ο Κάμινγκς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κράβιτς με 10 πόντους και 5 ριμπαόυντ βοήθησαν πολύ, μέσα στην ρακέτα.

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα του Μπράζελτον στο 39′ που έκαναν το σκορ 69-60, αλλά και στην συνολικά εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου σε όλη την αναμέτρηση και στην “δουλειά” που έκαναν στην ρακέτα οι Κάμινγκς-Κράβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69