Ο Ζάρας δεν… “λυπήθηκε” τον Άρη! (video)

2018-03-21T19:29:43+00:00 2018-03-22T04:01:17+00:00.

21/Mar/18 19:29

BASKET LEAGUE / QǓ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ց͇ ԑ՘MǠ/ MOTION TEAM)

Ένα απίθανο διπλό πήρε ο ΠΑΟΚ μέσα στο “Nick Galis Hall” με 66-65, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του πρώην “κίτρινου” Θοδωρή Ζάρα στο φινάλε του ντέρμπι!

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος όπου ο ΠΑΟΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερος, όμως στις κρίσιμες στιγμές το “κρύο αίμα” του Ζάρα έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 6 νικών και 13 ηττών και είναι κοντά στην “επικίνδυνη ζώνη”, ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 11-8.

Το παιχνίδι

Βρήκε ρυθμό ο ΠΑΟΚ στην αρχή

Καλύτερα ξεκίνησε το ντέρμπι, ο Άρης παίζοντας εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε από νωρίς με 7-3 (στο 5′). Με μικρό σερί 7-2 και καλάθι του Λάκι Τζόουνς ο ΠΑΟΚ, απάντησε και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-9 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με “ασπρόμαυρο” +8 (21-13) και συνολικό σερί 18-6!

Ντέρμπι με τα όλα του και “ασπρόμαυρο” προβάδισμα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο “Nick Galis Hall”, οι δύο ομάδες μπήκαν “ζεστές” από την περιφέρεια κάτι που ευνόησε τον ΠΑΟΚ, αφού διατήρησε το καλό προβάδισμα του (26-19 στο 13′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 30-26, όμως ο Χαραλαμπόπουλος με ένα δύσκολο μακρινό δίποντο έκανε το σκορ 32-26 (στο 15′). Με μικρό σερί 6-2 ο Άρης, μείωσε στο καλάθι την διαφορά (34-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-36.

Η “μάχη” συνεχιζόταν

Το δεύτερο ημίχρονο στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα καλάθια στην επίθεση και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα του με 45-44 (στο 23′). Ο Άρης με καλάθι του Μάρας προηγήθηκε μετά από ώρα με 48-47 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-50.

“Ασπρόμαυρο” στο φινάλε το ντέρμπι!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, στο παρκέ γινόταν μία σκληρή “μάχη” με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα και άσχημα στην επίθεση. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, είχαν το προβάδισμα με 54-53 (στο 33′), αλλά το ντέρμπι είχε πολύ δρόμο ακόμα. 5΄περίπου λεπτά πριν το φινάλε του “θρίλερ” της Θεσσαλονίκης, ο Άρης με καλάθι του Τσαϊρέλη προηγήθηκε με 58-55 και είχε ένα μικρό πλεονέκτημα για την νίκη.

Στο 37ο λεπτό με καλάθια των Τσαϊρέλη και Μούρτο ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (62-55) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Με λιγότερα από 2′ λεπτά να απομένουν για την λήξη, με 0/2 του Τσαιρέλη και ένα τρίποντο του Ζάρα το σκορ έγινε 64-63 και το παιχνίδι έγινε ξανά “θρίλερ”! Ένα απίστευτο τρίποντο του Ζάρα στα 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ με 66-65!

Παίκτης-κλειδί: Ο Θοδωρής Ζάρας με με τα 2 μεγάλα τρίποντα στο φινάλε (6 πόντους συνολικά), ο Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 3 ασίστ και ο Γκος με 12 πόντους έκαναν την διαφορά για τον ΠΑΟΚ.

Που κρίθηκε: Στα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ στο τέλος και στο μεγάλο τρίποντο του Ζάρα (66-65) στα 4′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50,