Κέρδισε και προσπέρασε τον ΓΣΛ το Ρέθυμνο!

2018-03-24T17:20:45+00:00 2018-03-24T17:27:23+00:00.

24/Mar/18 17:20

BASKET LEAGUE / ÃÓ ËÁÑÉÓÁÓ ÖÁÑÏÓ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

Στο Ρέθυμνο, είχαμε ακόμα ένα σημαντικό ματς, για την 20η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η τοπική ομάδα έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως επικράτησε του ΓΣΛ-Φάρος με 91-84, τον οποίο και προσπέρασε στην βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα πριν ξεκίνησει το ματς, αφού αμφότερες είχαν ρεκόρ 7-12. Ο νικητής του ματς θα προσπερνούσε τον ηττημένο και φυσικά θα έπαιρνε πλεονέκτημα για την οριστική παραμονή στην κατηγορία. Ο πρώτος αγώνας είχε συνδυαστεί με ”διπλό” στη Λάρισα (70-89).

Τελικά, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, είχαμε μία.. επανάληψη του αγώνα της Λάρισας, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη με 91-84 και να εξασφαλίζει την συμμετοχή του στο πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς, ενώ αύξησε και τις πιθανότητές του για συμμετοχή στα πλέι οφς.

Η εξέλιξη: Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και βρέθηκε άμεσα σε θέση οδηγού. Σακίλ Γκούντγουιν και Στέφαν Μούντι βγήκαν μπροστά και χωρίς δυσκολίες, το σκορ έφτασε στο 27-15, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο όμως ήταν μία άλλη υπόθεση. Και αυτό γιατί, παρόλο που οι γηπεδούχοι ανέβασαν στο +16 την διαφορά (34-18), ο Φάρος και ο συνήθης ύποπτος πλέον, Στίβεν Μπαρτ, πάτησαν γκάζι και μέσα σε 3 αγωνιστικά λεπτά, έκανα σερί 12-0 και διαμόρφωσαν το σκορ σε 34-30! Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χάρη Γιαννόπουλου ανέβασαν την διαφορά στους 6, όμως το ημίχρονο ”έκλεισε” στο 46-44!

Με φόρα ο ΓΣΛ, τον σταμάτησε όμως το Ρέθυμνο!

Με την ίδια φόρα μπήκε και στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λάρισας. Μάλστα, από το πρώτο κιόλας λεπτό, πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως η κρητική ομάδα δεν την άφησε να ξεφύγει με πάνω από 3. Στην εξίσωση μπήκε και ο Ρόναλντ Σάφτενααρ και το ζητούμενο, που ήταν να μείνει μπροστά στο σκορ επιτεύχθηκε και το ντέρμπι είχε μπροστά του ακόμα 10 λεπτά για την ολοκλήρωσή του.

Κάπου εκεί ήρθε η ώρα για Άντονι Λι και Τράβις Ντάνιελς να ανεβάσουν στροφές. Μαζί τους, ανέβασε στροφές και όλο το Ρέθυμνο και γρήγορα προσπέρασε στο σκορ +7 (79-72), με το ρολόι να δείχνει -4′. Γιαννόπουλος και Μάλκολμ Άρμστεντ σκόραραν, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματική και το πολυπόθητο ”μαξιλαράκι” ασφαλείας ήρθε. Ο Μπαρτ έκανε τα πάντα και έφτασε μόνος του το σκορ στο 85-82, με λιγότερα από 40” να απομένουν.

Ο Φάρος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ένα κλέψιμο του Γιαννόπουλου, που συνδυάστηκε με υπέρ του αντιαθλητικό φάουλ, ήταν η καθοριστικότερη φάση του αγώνα, που ”έδειξε” και τον νικητή.

Πού κρίθηκε: Ο Γιαννόπουλος έκλεψε την μπάλα στα 25 δευτερόλεπτα και με 2/2 βολές στην επίθεση, ”καθάρισε” το ματς, λίγο πριν το φινάλε!

Παίκτης-κλειδί: Αν και είχε πολλούς πρωταγωνιστές, το Ρέθυμνο είδε τον Σακίλ Γκούντγουιν να είναι κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Πολύ καλός, ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο και ο Άρμστεντ, με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.Φυσικά, δεν μπορούμε να παραλείψουμε τον Γιαννόπουλο, που ήταν πρωταγωνιστής στην φάση του έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στο Ρέθυμνο. Είχε 14 πόντους, με 3 ασίστ!

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπαρτ πήγε να πάρει μόνος του τον αγώνα, όμως οι 29 πόντοι του και 6 ασίστ του δεν έφταναν στον Γυμναστικό.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84.