Άρης: Αυτοκρατορική νίκη σωτηρίας δια χειρός Αθηναίου!

2018-03-24T19:21:32+00:00 2018-03-24T19:29:56+00:00.

24/Mar/18 19:21

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÖÁÍÇ ÔÑÕØÁÍÇ / MOTION TEAM)

Σε ένα ματς που έπρεπε απαραίτητα να πάρει, ο Άρης δεν την ”πάτησε” απέναντι στον Προμηθέα Πατρών, που αν και του έβαλε δύσκολα, είδε τον Γιάννη Αθηναίου να ”καθαρίζει” στο τέλος!

Όλα τα παιχνίδια από εδώ και πέρα είναι ”ζωής και θανάτου” για τον Άρη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρισκόταν στο 6-13, πριν την 20η αγωνιστική και το εντός έδρας ματς με τον Προμηθέα Πατρών ήταν ο πρώτος ”τελικός” και ο πρώτος αγώνας της με τον Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο.

H αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, όμως το θετικό αποτέλσμα ήρθε για τους Θεσσαλονικείς, που είδαν τον Γιάννη Αθηναίου να είναι εκεί όταν η μπάλα ”έκαιγε”!

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το ματς, αν και δεν βρέθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα σε θέση οδηγού. Ο Άρης, είχε παλμό, πάντα με την βοήθεια του κόσμου, που βρέθηκε στις κερκίδες του ”Nick Galis Hall”, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο +3 για τους γηπεδούχους.

Με τον Σταύρο Τουτζιαράκη να κάνει πολύ καλό ματς στις δύο ρακέτες, ο Προμηθέας έχασε μόλις μία φορά το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο και έκλεισε θεαματικά το πρώτο ημίχρονο, με τρομερό Buzzer beater τρίποντο του εξαιρετικού Νίκου Γκίκα από το κέντρο του γηπέδου! Σκορ ημιχρόνου, 35-40!

Ήταν ντέρμπι, αλλά ”μίλησε” ο Αθηναίου!

Γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας έφτασε στο +7, με τον αγώνα να γίνεται ακόμα πιο σκληρός και με αρκετά νεύρα. Με μπροστάρη τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο Άρης επέστρεψε και μάλιστα πέρασε και μπροστά για λίγο, όμως ο Τουτζιαράκης ήταν ασταμάτητος στο ζωγραφιστό και ο Γκίκας συνέχισε να ”μοιράζει” ασίστ! Εκεί, ήρθαν 2 συνεχόμενα τρίποντα από τους ”κιτρινόμαυρους”, η ομάδα της Πάτρας έκανε αρκετά λάθη και οι γηπεχούχοι ευτύχησαν να πάνε στη τελική περίοδο με +2 (53-51)/

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, ο ρυθμός όμως δεν ήταν ανάλογος. Ενδεικτικό είναι πως το σκορ είχε ”κολλήσει” στο 78-57, για πάνω από 2 λεπτά, πριν ο Αθηναίου κάνει το 60-57, 4μιση λεπτά πριν την λήξη. Ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν ο άνθρωπος για τον Άρη, και με συνολικά 9 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, έδωσε το προβάδισμα και εν τέλει την τεράστια νίκη στην ομάδα του! Τελικό σκορ, 68-64!

Πού κρίθηκε: Στα τελευταία 4μιση λεπτά, ο Άρης είδε τον Αθηναίου να είναι ασταμάτητος! Σκόραρε όλους του πόντους της ομάδας (9 από τους 10 τελευταίους) και έφτασε το σκορ στο 67-62, που ουσιαστικά είχε κρίνει την αναμέτρηση!

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Γιάννης Αθηναίου! Μέχρι να βάλει τους 9 συνεχόμενους (1 τρίποντο, 1 δίποντο, 4/4 βολές), είχε 7. Τελείωσε δηλαδή με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64.