Παναθηναϊκός: Σούπερ και 20/20 στα Τρίκαλα, με Θανάση και Μήτογλου

2018-03-25T17:48:17+00:00 2018-03-25T18:17:47+00:00.

25/Mar/18 17:48

BASKET LEAGUE / ԑɊK`- ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠʁˋɁсӠ/ EUROKINISSI)

Τα ελλιπή Τρίκαλα επιχείρησαν να αντισταθούν στον Παναθηναϊκό με άμυνα ζώνης, αλλά οι “πράσινοι” χωρίς να χρειαστεί να παίξουν στο… φουλ πέρασαν νικηφόρα από τη Θεσσαλία (66-96), με κορυφαίους Θανάση και Μήτογλου και διατήρησαν το αήττητο στην Stoiximan.gr Basket League, πριν στραφούν στη Βαλένθια.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μετά τη νίκη-θρίλερ στο Τελ Αβίβ έψαχνε το 20/20 στο πρωτάθλημα, απέναντι στην ουραγό ομάδα των Τρικάλων, χωρίς απώλειες, για να στραφεί απερίσπαστη στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα (30/3, 21:15).

Όπερ και εγένετο, με τον Παναθηναϊκό να ξεπερνά την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων στο κατάμεστο κλειστό των Τρικάλων από φίλους και των δύο ομάδων, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να διατηρείται αήττητος εντός των τειχών.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών (25π.), με τον Μήτογλου να κάνει επίσης εξαιρετική εμφάνιση (20π.), ενώ ο Φιλντς ήταν εντυπωσιακός (32π.) από πλευράς Τρικάλων, που πλέον είναι στο 3-17.

Εξέλιξη αγώνα

Σε άλλο ένα παιχνίδι τα Τρίκαλα εμφανίστηκαν με… λειψό ρόστερ, μόλις εννέα παικτών, αλλά ουσιαστικά επτά, με τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα να παρατάσσεται με 11 (σ.σ. Τζέιμς, Πέιν, Λοτζέσκι χωρίς δικαίωμα συμμετοχής, ενώ οι Ρίβερς, Ντένμον ήταν τραυματίες).

Οι γηπεδούχοι έτσι κατέφυγαν σε άμυνα ζώνης, είτε απλή, είτε με προσαρμογές, ώστε να μην υπάρχει φθορά από φάουλ, αλλά και να κλείσουν τη ρακέτα, αναγκάζοντας τους “πράσινους” να ψάξουν τα τρίποντα, εν τη απουσία των πλέον κλασικών σουτέρ τους.

Από το γρήγορο 3-13 (5:40”) με τον Όγκουστ, τα Τρίκαλα απάντησαν με τον Φιλντς (21-24, 12′) κι έδειχναν να δυσκολεύουν τον μεγάλο τους αντίπαλο, από τη στιγμή που δεν ήθελε να παίξει στα… κόκκινα.

Η είσοδος του Καλάθη, ώστε να παίξει μαζί με τον Λεκαβίτσιους και τα τρίποντα από Καλαϊτζάκη, Γκάμπριελ έφεραν τη μέγιστη διαφορά (24-38, 15′), με Τάλτον και Μόρις να μειώνουν την απόσταση ως την ανάπαυλα (33-41, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό, όντες πιο αποφασιστικοί, αφού το 37-43 (22′) ήταν η τελευταία… επαφή των Τρικάλων με το σκορ, με Σίνγκλετον και Θανάση η διαφορά έφτασε και στο +19 (47-66, 29′), λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Κάπως έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος (66-96).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (25π.) έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό στα Τρίκαλα, βγάζοντας ενθουσιασμό και ενέργεια, όντας πρώτος σκόρερ των “πράσινων”, ενώ έκανε season high. Από κοντά και ο Μήτογλου με 20 πόντους.

Που κρίθηκε

Από την αρχή το προβάδισμα ήταν στα χέρια του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε καλύτερο ρυθμό και την σταθεροποίησε σε διψήφιο επίπεδο, ώστε να φτάσει ξεκούραστα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σκούτας, Σιμητόπουλος