Κύμη: Άλμα… πλέι οφ με ”καυτό” ΜακΦάντεν, ”βυθίστηκε” ο Πανιώνιος

2018-03-25T19:59:04+00:00 2018-03-26T04:20:43+00:00.

25/Mar/18 19:59

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ / EUROKINISSI)

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι, με γρήγορο ρυθμό και… πολλά νεύρα, εντός κι εκτός παρκέ, η Κύμη πήρε την πολύτιμη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο κι έκανε άλμα πλέι οφ! Σε δυσχερή θέση ο ”Ιστορικός”.

Ματς ”ζωής και θανάτου” στη Χαλκίδα, με την Κύμη (8-11) να υποδέχεται τον Πανιώνιο (5-14), που ”καιγόταν” για τη νίκη, που θα του έδινε ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Τελικά, η ομάδα της Εύβοιας είχε.. ΜακΦάντεν και πανηγύρισε τη νίκη με 95-83 και πλέον βρίσκεται στη ζώνη των πλέι οφ! Σε άμεσο κίνδυνο υποβιβασμού ο Πανιώνιος.

Η εξέλιξη: Ο αγώνας έκρινε πολλά και τα νεύρα ήταν εμφανή από την αρχή. Δεν χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 4 λεπτά, για να δούμε παίκτες των δύο ομάδων να ”πιάνονται” στα χέρια! Συγκεκριμένα, Σωτηρής Μανωλόπουλος και Σλάβεν Τσούπκοβιτς άρχισαν τις κουτουλίες και τις γροθίες και δικαίως αποβλήθηκαν.

Στα καθαρά αγωνιστικά, οι δύο ομάδες δεν επηρεάστηκαν από το συμβάν και πραγματοποίησαν μεγάλο ματς! Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και το πρώτο δεκάλεπτο ”έκλεισε” με 18-22 υπέρ του Πανιώνιου!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πιο εύστοχοι από τα 6,75μ., έφτασαν ακόμα και στο +11, όμως η Κύμη, κυρίως με τον Άγγελο Τσαγκαράκη, μπόρεσε και έμεινε κοντά στον αντίπαλό του. Σκορ ημιχρόνου, 38-45!

Πέρασε μπροστά με μπροστάρη τον ΜακΦάντεν!

Ίδιο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο! Οι δύο ομάδες ήταν αποφασισμένες να κάνουν τα πάντα για τη νίκη και οι Ευβοιώτες κατάφεραν να περάσου μπροστά στο 25′ με 56-54. Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό του αγώνα και το 11-8! Δε κράτησε για πολύ όμως τα ηνία, παρά την άνοδο του Θαντ ΜακΦάντεν και πήγε στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο στο -1 (65-66).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι και το 35′, όταν η Κύμη ξέφυγε. Ο ΜακΦάντεν βγήκε μπροστά και μαζί με τους Τζόουνς-ΜακΓκι, πήρε διαφορά, ικανή να δώσει το ματς στην Κύμη! Το 77-75 έγινε μέσα σε 3 λεπτά 90-79 και όλα έδειχναν εντός έδρας νίκη! Ο χρόνος ήταν λίγος, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και το τελικό 95-83 φέρνει στην άκρη του γκρεμού τους ηττημένους.

Ένταση κι εκτός παρκέ!

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο και τα νεύρα τεντωμένα σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και λίγο έλειψε να πάρει φωτιά 2 λεπτά πριν το φινάλε. Αιτία η… ηλίθια απόφαση ενός φιλάθλου της γηπεδούχου να ειρωνευτεί με χειρονομίες και λόγια τους φιλάθλους του Πανιωνίου, όταν έκρινε πως η ομάδα του είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Κάποιοι έσπευσαν να του ζητήσουν τον λόγο και γρήγορα τα πράγματα ξέφυγαν με αντικείμενα να φεύγουν εκατέρωθεν και οι σπρωξιές να έχουν σαν θύματα τους δυο γυναίκες, που δυστυχώς γι αυτές βρέθηκαν στον λάθος τόπο σε λάθος χρόνο. Η μία έχασε την ισορροπία της και βρέθηκε στο κενό, αλλά ευτυχώς δεν τραυματίστηκε και η δεύτερη λιποθύμησε εξαιτίας της έντασης που δημιουργήθηκε. Ευτυχώς η αστυνομία έσπευσε αμέσως στο σημείο των επεισοδίων και μαζί με τους ψυχραιμότερους… έσβησε την “φωτιά”, που είχε ανάψει κι αποφεύχθησαν τα χειρότερα. Καταλυτική και η παρέμβαση του φόργουορντ των φιλοξενούμενων, Γρηγόρη Ραλλάτου που βρέθηκε στην κερκίδα για να αναχαιτήσει τους οπαδούς της ομάδας του.

Πού κρίθηκε: Στο διάστημα 35-38, η Κύμη έκανε ένα σερί 13-4, που στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Εύβοιας και μαζί το πλασάρισμα στις θέσεις των πλέι οφ.

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Θαντ ΜακΦάντεν πήγε στη Κύμη μεσούσης της χρονιάς και έχει εξελιχθεί για τα καλά στο απόλυτο ηγέτη της. Σήμερα, είχε μόλις… 26 πόντους (1/4 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 3/5 βολές), ενώ μοίρασε και 6 ασίστ! Από κοντά και οι Κάμερον Τζόουνς (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Γκάρι ΜακΓκι (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ)!

Tα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.