Επιβλήθηκε με +29 του Κοροίβου ο φορμαρισμένος ΠΑΟΚ!

2018-03-31T17:17:25+00:00 2018-03-31T17:22:36+00:00.

Stelios Toromanidis

31/Mar/18 17:17

Πέμπτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Stoiximan.gr Basket League, καθώς “συνέτριψε” με 92-63 του Κόροιβου Αμαλιάδας εντός έδρας και πλέον “κοιτάει” ξεκάθαρα την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν τα 13 ροζ φύλλα αγώνα σε 20 αναμετρήσεις, αφού επέβαλαν τον “νόμο” του από τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να “ακροβατούν” στην επικίνδυνη ζώνη με 6-14 ρεκόρ.

Διακύμανση αγώνα

Με τους Πέτγουεϊ και Τζάκσον “αφηνιασμένους” έχοντας 10 και 9 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς και έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό. Μάλιστα προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές με το “καλημέρα”, έφτασε στο +13 (26-13) στο 9′, ενώ στο 10′ το σκορ ήταν 26-15.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο τέμπο του δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν εκπληκτική, τα ποσοστά ευστοχίας πολύ υψηλά και ο Ζάρας ήρθε από τον πάγκο για 7 γρήγορους πόντους. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε (38-19) στο 24′. Ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως χωρίς σκορ με σουτ τριών πόντων και έχοντας πολλά λάθη ήταν αδύνατο. Με δυο τρίποντα των Κόνιαρη και Γκος, οι “ασπρόμαυροι” ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +21 (48-27).

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Ο ΠΑΟΚ δεν κατέβασε ρυθμούς και αριθμητικά ανέβαζε την διαφορά στο σκορ. Ο Τζάκσον ήταν πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με +30 (74-44) στο 30′. Τελικώς η “μπίλια” έκατσε στους 29 πόντους (92-63).

Παίκτης Κλειδί

Ο Νταρνέλ Τζάκσον αποτέλεσε τον ηγέτη για τον ΠΑΟΚ, καθώς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ του ματς με σταθερά καλή απόδοση καθόλη την διάρκεια του αγώνα.

Σημείο Κλειδί

Από την αρχή η αναμέτρηση ήταν μονόλογος για τους Θεσαλλονικείς που ήραν διψήφιες διαφορές από το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν χωρίς κανένα πρόβλημα στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63.