Ο Μπαρτ “σκότωσε” τον Κολοσσό στο τέλος!

2018-03-31T17:16:23+00:00 2018-03-31T17:28:05+00:00.

31/Mar/18 17:16

Μία μεγάλη νίκη με 79-77 και με την… υπογραφή του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, πήρε ο ΓΣΛ-Φάρος στην έδρα του κόντρα στον “αυτόχειρα” Κολοσσό Ρόδου!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή, όμως από το τέλος της δεύτερης περιόδου μέχρι και τα μέσα της τρίτης οι φιλοξενούμενοι χάρη σε ένα σερί 22-5, γύρισαν το ματς και πήραν διψήφια διαφορά. Τελικά στο φινάλε ο Μπαρτ με 8 σερί πόντους και ένα μεγάλο σουτ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Πλέον οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 8-13, ενώ ο Κολοσσός “έπεσε” στο 9-12.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, το παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου και προηγήθηκε από νωρίς με 10-4 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” την άμυνα τους, βρήκαν σκορ από τον Παπαντωνίου (10 πόντους) και γύρισαν το ματς με σερί 12-4 (16-14 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-18.

“Αίμα και άμμος” το πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Λάρισα, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους με 26-24 (στο 14′). Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου προηγήθηκαν με 7 πόντους (33-26 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει σε 38-38, έπειτα από σερί 12-5!

Ματσάρα με φαβορί Κολοσσό

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, ξεκίνησε με τους παίκτες το Άρη Λυκογιάννη να ανεβάζουν το σερί τους σε 22-5 (!) και να προηγούνται με διψήφια διαφορά 48-38 (στο 23′ με επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 10-2) για πρώτη φορά στον αγώνα! Το τρομερό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με το σκορ να γίνεται 52-38 (στο 25′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά από ώρα και μείωσαν σε 52-43 (στο 26′). Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο (52-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους Ροδίτες στο +5 (62-57).

Όλα κρίθηκαν στο τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΓΣΛ-Φάρος προσπαθούσε να πάρει το προβάδισμα, αλλά ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι (66-62 στο 32′). Περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, ο Κολοσσός έγινε το φαβορί για την νίκη με το σκορ να είναι 71-62. Στα τελευταία 3′ λεπτά του ματς, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-68, όμως ένα τρίποντο του Χάρις έδωσε αέρα νίκης με 74-68 στην ομάδα από την Ρόδο.

1:20 πριν την λήξη, ο Μπρέι με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 77-71 και “σφράγισε” την νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Το ματς ήταν “θρίλερ” με τον Μπαρτ να πετυχαίνει 5 σερί προσωπικούς πόντους και να μειώνει στον πόντο (77-76 στο 39′)! Το show του Μπαρτ δεν σταμάτησε εκεί αφού με μεγάλο τρίποντο στα 5′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το σκορ 79-77 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του!

Παίκτης-κλειδί: Ο Στιβ Μπαρτ ήταν καθοριστικός με 18 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο πολύ καλός ήταν και ο Παπαντωνίου με 15 πόντους και 8 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του αγώνα όπου ο Μπαρτ με 8 προσωπικούς πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 79-77, παρότι έχαναν με 77-71!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77