Κύμη: Κέρδισε τα μαχητικά Τρίκαλα και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ

2018-03-31T17:27:58+00:00 2018-03-31T17:35:40+00:00.

31/Mar/18 17:27

Η Κύμη υποδέχθηκε τα Τρίκαλα, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και έπρεπε να φτάσει στο 4ο δεκάλεπτο, για να ”καθαρίσει” το ματς!

Η Κύμη ήθελε τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά πλέι οφ, την ώρα που τα Τρίκαλα ήθελαν το ”διπλό” (τελευταία εκτός έδρας νίκη τον Ιανουάριο του 2017), προκειμένου να διατήρησουν τις μαθηματικές ελπίδες τους για παραμονή.

Η ομάδα από την Εύβοια είχε μεγάλο πρόβλημα απέναντι στον ουραγό της κατηγορίας, όμως με 72-63 πήρε το θετικό αποτέλεσμα, ανέβηκε στο 10-11 και συνεχίζει να βρίσκεται στην 7η θέση!

Η εξέλιξη: Τα Τρίκαλα είχαν τόσα προβλήματα τραυματισμών που μόλις 8 παίκτες ήταν στην αποστολή τους! Παρόλα αυτά, ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φτάσουν και έτσι το σκορ πρώτου δεκαλέπτου ”έκλεισε” στο 18-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Κύμη μπόρεσε και πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως τα Τρίκαλα, με μπροστάρηδες τους Γκάρι Τάλτον και Μιχάλη Λούτζη έμεινε μία ανάσα από τους Ευβοιώτες, που με 0/9 τρίποντα και αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Ήταν… Κύμη όταν έπρεπε

Οι συνθήκες και η φύση του ματς ήθελαν εύκολη επικράτηση της Κύμης, όμως στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, τίποτα δεν έδειχνε κάτι τέτοιο. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν μία άλλη υπόθεση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 10-0 και ξέφυγαν προς στιγμήν, όμως ήρθε η απάντηση των Τρικάλων με 9-0 και είχαμε πάλι ματς!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία με το σκορ στο 49-48 και τα Τρίκαλα να έχουν κάνει μεγάλη προσπάθεια για 30′. Αλλά ακόμα ένα σερί που έμελλε να είναι και το καθοριστικό ήταν το 10-0 των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Το σκορ έφτασε γρήγορα στο 70-61 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τα Τρίκαλα.

Πού κρίθηκε: Στο 10-0 της τέταρτης περιόδου. Η Κύμη έκανε ό,τι έπρεπε να κάνει και πήρε τη νίκη, που την κρατάει σε τροχιά πλέι οφ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λενζέλ Σμιθ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και βοήθηκε τα μέγιστα. Από κοντά και ο Κάμερον Τζόουνς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63.