Πανιώνιος: Νίκη… σωτηρίας επί του Λαυρίου, με τρομερό Κράβιτς!

2018-03-31T19:30:52+00:00 2018-03-31T19:40:44+00:00.

31/Mar/18 19:30

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Στο πιο ενδιαφέρον ματς της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, ο Πανιώνιος φιλοξένησε το Λαύριο και μετά από ένα τεράστιο ντέρμπι, πανηγύρισε τη νίκη με 72-71 και πλέον έχει σοβαρούς λόγους να ελπίζει σε παραμονή!

Ακόμα ένα ματς ”ζωής και θανάτου” για τον Πανιώνιο. Ο ”Ιστορικός” ήταν στην 13η θέση με 5-15 και αν ήθελε να μείνει στην κατηγορία, θα έπρεπε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λαυρίου για να ελπίζει σε παραμονή.

Αν και ο αγώνας έφτασε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Πανιώνιος πανηγύρισε την τεράστια νίκη, που του δίνει ελπίδες παραμονής και τον απομακρύνει προς το παρόν από την επικίνδυνη ζώνη!

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και ο Ντέγιαν Κράβιτς ακόμα καλύτερα! Ο σέντερ του Πανιώνιο ήταν κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση από την αρχή και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του. Αποτέλεσμα, να ξεφύγει με 7 στο πρώτο δεκάλεπτο (24-17).

Το Λαύριο είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος και το απέδειξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Ντορόν Λαμπ και Μακένζι Μουρ να βγαίνουν μπροστά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας πίσω μόλις για 2 (39-37).

Ήταν ντέρμπι και το πήρε στο τέλος!

Το ματς ήταν θεωρητικά ντέρμπι και οι δύο ομάδες φρόντισα να το κάνουν ντέρμπι και στην πράξη. Ο Πανιώνιος, με την βοήθεια του κόσμου, μπόρεσε και κρατήθηκε μπροστά στο σκορ, με τους δύο σέντερ του να κάνουν θραύση! Κράβις και Ζήσης Σαρικόπουλος ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, την ώρα που ο Μουρ μετον Λαμπ είχαν τις απαντήσεις. Όλα οδήγησαν στην τέταρτη περίοδο με διαφορά και πάλι ενός καλαθιού.

Οι Αμερικανοί του Πανιώνιου δεν είχαν ”εμφανιστεί”, το έκανα όμως όταν η μπάλα ”έκαιγε”! Ο Μαρκίθ Κάμινγκς έγινε μπροστάρης στην επίθεση, η ομάδα συνολικά έγινε πολύ καλύτερη στην άμυνα και με τον Κράβιτς να είναι ανίκητος στο ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 5, με 3 λεπτά να μένουν για τη λήξη.

Το Λαύριο βρήκε τον τρόπο και με μεγάλο τρίποντο του Μιχάλη Περάκη έφερε το ματς στα ίσια (71-71), με 80” να απομένουν. Μία βολή του Κράβιτς ήταν τελικά που έδωσε τη μεγάλη νίκη, μιας και ο Νίξον στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει!

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο είχε 8” για να πάρει τη νίκιη, όμως ο Ντίξον δεν σκόραρε και το τελικό 72-71 έδωσε τεράστια νίκη στους γηπεδούχους!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέγιαν Κράβιτς ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του αγώνα! Ο ψηλός των νικητών είχε 25 πόντους με 4 ριμπάουντ και ήταν αυτός που έδωσε την απαραίτητη ώθηση στον Πανιώνιο. Εξαιρετικός και ο Ζήσης Σαρικόπουλος με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ!

Στο ”κενό έπεσαν οι 21 και 20 πόντοι αντίστοιχα του Μουρ και του Λαμπ από την μεριά των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71.