Παναθηναϊκός: Θεαματική… προπόνηση με Άρη πριν το Μιλάνο (video)

2018-04-02T18:48:16+00:00 2018-04-02T19:02:39+00:00.

02/Apr/18 18:48

Εύκολο και άνετο, σαν σε προπόνηση το 21/21 του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, με κορυφαίο τον Ντένμον κόντρα στον Άρη στο ΟΑΚΑ (84-63), με τον Πασκουάλ να μοιράζει το χρόνο και να δίνει ανάσες ενόψει Μιλάνου και… πλέι οφ Ευρωλίγκας.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ νίκησε και τον Άρη για να διατηρήσει το απόλυτο και πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά στην Stoiximan.gr Basket League, πριν τη δοκιμασία στο Μιλάνο (5/4, 21:45) στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Εκεί είναι το μυαλό των “πράσινων”, που δεν χρειάστηκε να κάνουν πάρα πολλά για να υποτάξουν τον Άρη, που έχει το δικό του μυαλό στην εξασφάλιση της παραμονής, όντας στο 7-14 και μία νίκη πάνω από Πανιώνιο και Κόροιβο στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο Ντένμον (18π.) οδήγησε επιθετικά τον άστοχο για άλλη μια φορά στις βολές Παναθηναϊκό (26/39), ενώ ο Μήτογλου (11π.) ήταν πολύ καλός στο δεύτερο μισό, με τους γηπεδούχους εκτός της γνωστής τριάδας που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ελλάδα (Τζέιμς, Πέιν, Λοτζέσκι), δεν είχε ούτε τον Ρίβερς, με στόχο να τον έχει έτοιμο στο Μιλάνο.

Οσο για τον Αρη, που είχε πρώτο σκόρερ τον Τσαϊρέλη (14π.) στερήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο τον Γκάρι Μπελ, ο οποίος αισθάνθηκε σφίξιμο στον δικέφαλο του αριστερού ποδιού.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Άρης θέλησε να μπει δυνατά, περνώντας το μήνυμα ότι δεν θα αποτελέσει εύκολη λεία για τον Παναθηναϊκό, με επιθετικότητα στην άμυνα. Ο Ντένμον ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική επιλογή των γηπεδούχων (13-7, 5′), ενώ ο Καλάθης με τρίποντο στη λήξη διαμόρφωσε το 27-18 (10′).

Ο Πασκουάλ με εξαίρεση τον Καλαϊτζάκη είχε βάλει στο παρκέ όλη την 12άδα του στο πρώτο ημίχρονο, με σαφή διάθεση ανάσας σε Καλάθη, Γκιστ, Σίνγκλετον, με τους “πράσινους” με τον Παππά να ανεβάζουν τη διαφορά στο +17 (37-20, 15”).

Η αντίδραση του Αρη ήρθε με Μποχωρίδη και Προύιτ στο τρανζίσιον, που εκμεταλλεύτηκε και κάποια επιπόλαια λάθη ώστε να επανέλθει (37-28, 16′) πριν το 41-30 (20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ταχύτητά του και θέλησε να μεγαλώσει τη διαφορά μέσω του αποτελεσματικού τρανζίσιον, για το 51-33 (24′) με 10-0 με τον Ντένμον

Από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους, με τη διαφορά να φτάνει και στο +23 (63-40, 28′), πριν ο Μήτογλου σκοράρει στη λήξη από το κέντρο για το 69-42 (30′)!

Η απόσταση έφτασε και στους 30 (74-44, 32′), με τον Καλαϊτζάκη να πατά επίσης παρκέ και τους γηπεδούχους να παίρνουν άλλη μια νίκη, με το τελικό 84-63.

Παίκτης-κλειδί

Ο Μάρκους Ντένμον έκανε άλλη μία καλή εμφάνιση εντός συνόρων, όντας με διαφορά ο πιο ορεξάτος παίκτης του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με τους Θεσσαλονικείς, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με το highlight της βραδιάς, το τρίποντο από το κέντρο στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Που κρίθηκε

Το προβάδισμα ανήκε από την αρχή στον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων, ώστε να μην έχει πρόβλημα να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μπίκας, Φακίτσας