Πανιώνιος: “Άλωσε” τα Τρίκαλα και… παλεύει για παραμονή!

2018-04-10T18:51:51+00:00 2018-04-10T18:55:18+00:00.

10/Apr/18 18:51

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Ένα σπουδαίο διπλό μέσα στα Τρίκαλα πήρε ο Πανιώνιος με 81-76 και συνεχίζει να “παλεύει” για την παραμονή του, στην Stoiximan.gr Basket League, με αυτή την νίκη να έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού ήταν η πρώτη τους εκτός έδρας για φέτος!

Οι “κυανέρυθροι” είχαν το… πάνω χέρι από το πρώτο ημίχρονο και παρότι οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς στην τρίτη περίοδο, με εξαιρετική άμυνα και τον Μπράζελτον να σκοράρει πήραν σχετικά άνετα στο φινάλε την νίκη.

Ο Πανιώνιος πλέον έχει 7 νίκες και 15 ήττες και έχει αρκετές πιθανότητες παραμονής, ενώ τα Τρίκαλα έπεσαν στο 3-19 και διατηρούν μόνο μαθηματικές πιθανότητες παραμονής.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από την αρχή

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Πανιώνιος και προηγήθηκε από νωρίς με 10-7 (στο 4′), με τα Τρίκαλα όμως να είναι ανταγωνιστικά. Με ένα επιμέρους σκορ 10-5 οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 8 πόντων (20-12 στο 8′), για πρώτη φορά στο παιχνίδι και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τα Τρίκαλα να μειώνουν σε 22-20.

Το “πάνω χέρι” ο Πανιώνιος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα Τρίκαλα, η σκληρή “μάχη” μεταξύ των δύο ομάδων συνεχιζόταν με τον “ιστορικό” όμως, να διατηρεί το προβάδισμα με 31-26 (στο 14′). Με συνολικό σερί 14-6 ο Πανιώνιος ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (36-26 στο 16′) και ξέφυγε από τα Τρίκαλα. Στο 18ο λεπτό η διαφορά παρέμενε διψήφια (41-30) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-40.

Το… γύρισαν τα Τρίκαλα και ξανά ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο του κρίσιμου παιχνιδιού ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 53-49 χάρη σε ένα γρήγορο σερί 9-1 (στο 23′). Το ντέρμπι στα Τρίκαλα καλά κρατούσε, με τους γηπεδούχους να είναι συνεχώς σε απόσταση… βολής από τον Πανιώνιο (57-53 στο 27′). Μάλιστα οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, με τρίποντο του Τέγιτς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 58-57 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 61-60 υπέρ του “ιστορικού”.

“Καθάρισε” στο τέλος ο Μπράζελτον!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του “θρίλερ” παραμονής, ο Πανιώνιος διατηρούσε ένα “ισχνό” προβάδισμα με 65-63 (στο 33′). Με καλάθι του Κράβιτς και βολή από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μόρις 5 λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 68-66. Ένα εντυπωσιακό καλάθι του Μπράζελτον έδωσε… αέρα 4 πόντων στον “ιστορικό” με 70-66 (στο 36′) και τον έχρισε φαβορί για την νίκη.

Και πάλι ο Μπράζελτον με δύσκολο σουτ 2:30 πριν το τέλος, έκανε το σκορ 74-66 και ουσιαστικά “κλείδωσε” το πρώτο φετινό διπλό του Πανιωνίου. Κάποια λάθη των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό βοήθησαν, τα Τρίκαλα να μειώσουν σε 78-73 (στα 20′), όμως ο “ιστορικός” πήρε δίκαια την νίκη με 81-76!

Παίκτης-κλειδί:  Ο Μπράζελτον ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ βοήθησε πολύ τον Πανιώνιο και ο Κράβιτς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στους μόλις 6 πόντους που σημείωσαν τα Τρίκαλα σε 8 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και στα “φονικά” σουτ του Μπράζελτον στο τελευταίο 5λεπτο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81