Εντυπωσιακός ο Προμηθέας έστησε “πάρτι” στην Ρόδο!

2018-04-11T18:33:42+00:00 2018-04-11T18:37:38+00:00.

11/Apr/18 18:33

BASKET LEAGUE / ʏˏӓϓ - БόLjŁӠ(֙ԏÑVɁ: ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ EUROKINISSI)

Ένα σπουδαίο και εντυπωσιακό διπλό πήρε ο Προμηθέας Πατρών στην Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό με 89-70, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία στην φετινή Stoiximan.gr Basket League!

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πραγματοποιώντας μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, πήραν μεγάλες διψήφιες διαφορές οι οποίες δεν μπορούσαν να ανατραπούν, από τους γηπεδούχους.

Πλέον ο Προμηθέας παραμένει στις υψηλές θέσεις με ρεκόρ 14-8, ενώ ο Κολοσσός “παλεύει” για την είσοδο του στα playoffs, με ρεκόρ 9 νικών και 13 ηττών.

Το παιχνίδι

“Εκρηκτικό” ξεκίνημα για Προμηθέα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Προμηθέας και με πρωταγωνιστή τον Λίποβι προηγήθηκε από νωρίς με 9-3 (στο 4′). Με τρίποντο του Φαγέ, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους +6 (14-8 στο 5′), ενώ η διαφορά και πάλι με τρίποντο πήγε στο +7 (21-14 στο 7′). Η πρώτη περίοδος στην Ρόδο έκλεισε με τον Κολοσσό να παίζει κακή άμυνα και να είναι πίσω με 28-21.

Πατρινό “πάρτι” στο δεύτερο δεκάλεπτο

Στην δεύτερη περίοδο του ματς στην Ρόδο, το επιθετικό “πάρτι” του Προμηθέα συνεχίστηκε με τους Πατρινούς να παίρνουν διψήφια διαφορά στο παιχνίδι για πρώτη φορά (34-23 στο 14′). Με ένα ακόμα τρίποντο του Φαγέ η ομάδα του Μάκη Γιατρά, ανέβασε την διαφορά στο +13 (40-27 στο 17′), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +18 (45-27 στο 19′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε τελικά, με τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 47-32.

Δεν κατάφερε να επιστρέψει ο Κολοσσός

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 2/2 τρίποντα και να κάνουν το σκορ 53-32 (στο 22′)!  Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με 3/3 τρίποντα, “μάζεψαν” την διαφορά στο -11 (53-41 στο 23′). Πάντως οι Πατρινοί αντέδρασαν και πολύ γρήγορα ανέβασαν ξανά το σκορ στο 58-41 (στο 25′). Στο 27ο λεπτό οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, είχαν μειώσει ξανά στο -12 (61-49) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα να είναι “αγκαλιά” με την νίκη (69-51).

Διαδικαστικού χαρακτήρα δεκάλεπτο και… Προμηθέας!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί αφού η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε μία υπέρ της διαφορά 19 πόντων (76-57 στο 33′) και έπρεπε να “αυτοκτονήσει” για να χάσει αυτή την νίκη. 5′ λεπτά πριν την λήξη, ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα με 83-59 και όλοι απλά περίμεναν το τελικό σκορ του αγώνα.

Το τελευταίο 3λεπτο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το σκορ να είναι 87-67 και τελικά οι Πατρινοί πανηγύρισαν την νίκη με 89-70.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαγέ ήταν ξανά εξαιρετικός με 23 πόντους (6 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά στο παρκέ για τον Προμηθέα έκανε και ο Έλις (21 πόντους και 12 ριμπάουντ). Ακόμα βοήθησαν ο Λίποβι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σαλούστρος με ισάριθμους πόντους και 4 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με το επιμέρους σκορ 19-11 του Προμηθέα η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +15, αλλά και στην πολύ κακή αμυντική λειτουργία του Κολοσσού, η οποία επέτρεψε στους Πατρινούς να σκοράρουν με ευκολία στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-47, 51-69, 70-89