Ολυμπιακός: Σούπερ “Πάπι”, 5 διψήφιοι, ένας… νοσοκομείο!

2018-04-11T18:54:39+00:00 2018-04-11T19:10:44+00:00.

11/Apr/18 18:54

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στο Λαύριο, παίρνοντας με τρομερό τον Παπαπέτρου τη νίκη (68-84). Επέστρεψε έπειτα από ένα μήνα ο Παπανικολάου, αλλά ο Στρέλνιεκς πήγε… νοσοκομείο!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελε στο Λαύριο να επικρατήσει χωρίς προβλήματα και να προετοιμαστεί κατάλληλα ενόψει των playoffs με την Ζαλγκίρις, που αρχίζουν την επόμενη Τετάρτη (18/4).

Η νίκη επί της εξαιρετικής ομάδας του Σερέλη ήρθε εύκολα, με έλεγχο του ρυθμού από την αρχή του αγώνα και ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, με μεγάλη εμφάνιση του Παπαπέτρου και τους Παπανικολάου, ΜακΛιν να επιστρέφουν, ωστόσο ο Στρέλνιεκς αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση και άναψε νέες “φωτιές”!

Πλέον οι Πειραιώτες που ανέβηκαν στο 18-4 στρέφονται στον αγώνα με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (13/4) που θα είναι η τελευταία πρόβα για τα μεγάλα ματς με την Ζαλγκίρις, ενώ το Λαύριο των δύο νεοσύλλεκτων που έκαναν ντεμπούτο (Μεχίντι, Νουάμου) έπεσε στο 13-9, ισοβαθμώντας στην πέμπτη θέση με την ΑΕΚ.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο ισορροπημένο πεντάλεπτο με σερί 8-0 πήρε προβάδισμα (9-16, 6′) με τον Σπανούλη, αλλά και τον Ρόμπερτς να μπαίνει ζεστός με 2/2 σουτ.

Η στόχευση των “ερυθρόλευκων” να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι είχε αποτέλεσμα και ο ΜακΛιν διαμόρφωσε το +9 του δεκαλέπτου (13-22), ενώ μέσα σε 2,5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα επιμέρους 7-1 έφερε τη διαφορά σε επίπεδα νταμπλ σκορ (14-29, 12:30”).

Για τους γηπεδούχους η αντίδραση ήρθε με το Νίξον (25-31, 16′), ενώ ο Μουρ ήταν περιορισμένος από τους παίκτες του Σφαιρόπουλου, την ώρα που ο Παπαπέτρου δρομολόγησε προσωπικό σερί επτά πόντων ως το 30-43 της ανάπαυλας.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού επιβεβαιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 13-24 ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον Παπαπέτρου να συνεχίζει το κρεσέντο του (43-67, 30′).

Ετσι στην τελευταία περίοδο έγινε διαχείριση από πλευράς Σφαιρόπουλου, με τον Ολυμπιακό να παίρνει αυτό που θέλει και να στρέφεται στην υποχρέωση με τον Πανιώνιο, πριν τους “τελικούς” με την Ζαλγκίρις με φόντο το Final Four.

Παίκτης-κλειδί

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εντυπωσιακός και… διπλός, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο Λαύριο, με πληθωρική εμφάνιση και στις δύο άκρες του παρκέ. Κυρίαρχος στις ρακέτες ο Μιλουτίνοφ, ενώ ακμαίος επέστρεψε ο ΜακΛιν στη δράση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνολικά πέντε διψήφιους (Παπαπέτρου 19π., Μιλουτίνοφ 14π., Μπράουν 12π., ΜακΛιν 11π., Σπανούλης 10π.).

Που κρίθηκε

Από τη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έχτισε διψήφιο προβάδισμα, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο εδραίωσε την κυριαρχία του, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από το +20, ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία για το νικητή στο Λαύριο.

Δεκάλεπτα: 13-22, 30-43, 43-67, 68-84.

Διαιτητές: Μάνος, Μπήτης, Λόρτος