Άρης: Έκανε το χρέος του στα Τρίκαλα με Μάρας-Μποχωρίδη

2018-04-14T17:17:50+00:00 2018-04-14T17:42:04+00:00.

14/Apr/18 17:17

Τη νίκη, που χρειαζόταν πάση θυσία, πήρε ο Άρης στα Τρίκαλα με 83-64, πραγματοποιώντας μάλιστα και πολύ καλή εμφάνιση!

Η εντός έδρας ήττα από τη Κύμη έβαλε σε μπελάδες τον Άρη, που την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League βρέθηκε στα Τρίκαλα, για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Το έργο του θεωρητικά ήταν εύκολο, απέναντι στα  Τρίκαλα, όμως φρόντισε να το κάνει εύκολο και στη πράξη, με εκκωφαντικό μάλιστα τρόπο. Έτσι, βρίσκεται πλέον στο 8-15, με τους ηττημένους να υποβιβάζονται και μαθηματικά μετά την εντός έδρας ήττα.

Η εξέλιξη: Ο Άρης έπρεπε να πάρει το ”διπλό” και έδειξε από το πρώτο λεπτό την διάθεσή του. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκαν με το… μαχαίρι στο στόμα και μετά από ένα τρομερό σε άμυνα και επίθεση δεκάλεπτο, ξέφυγαν με 14 πόντους!

Οι ρυθμοί έπεσαν στην δεύτερη περίοδο. Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να ροκανίσουν την διαφορά, όμως το θέαμα και το σκορ έμειναν σε χαμηλά επίπεδα. Ενδεικτικοί οι μόλις 24 πόντοι (12-12) που μπήκαν συνολικά στα δέκα αυτά αγωνιστικά λεπτά. Κάπως, έτσι η μεγάλη διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου.

Πάτησε γκάζι και το ”καθάρισε”

Κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει από το πρώτο ημίχρονο και οι παίκτες του Άρη το ήξερανα αυτό. Επομένως, έπρεπε να διατηρήσουν την διαφορά, αν όχι να την αυξήσουν. Και έτσι έγινε. Το +14 έγινε +20, με τους γηπεδούχουν να έχουν εμφανές πρόβλημα στην επίθεση. Κάτι που δεν ίσχυε για τους φιλοξενούμενους, μιας και οι Ιβάν Μάρας και Γκάρι Μπελ ήταν σε μεγάλη ημέρα.

Καμία αλλαγή και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν συμβιβαστεί με την τελική έκβαση του αγώνα. Το σκορ σταμάτησε στο 83-64.

Που κρίθηκε: Η πρώτη περίοδος έμελλε να είναι και η καθοριστική. Ο Άρης πήρε ”άερα” 14 πόντων, διαφορά που αποδείχθηκε πολύ μεγάλη για την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ιβάν Μάρας με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ! Άξιος συμπαραστάτης του ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και ο Γκάρι Μπελ με 15 πόντους (5/8 τρίποντα) και 4 ασίστ

Tα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83.